Vatikan Müzeleri

13. yüzyıldan bu yana papalık saraylarında bulunan bu galerilerde, Yunan-Roma eserleri, Etrüsk müzesi, Dört Raffaello Odası, Modern Dinsel Sanat, Sistina Şapeli ve Resim galerisi gibi göz alıcı koleksiyonlar ve eserler görülebilir.

Vatikan Müzeleri nerede? Nasıl gidilir?

Museo Nazionale Romano

1889 yılında kurulan bu müzede, daha önce varolan koleksiyonlara ek olarak, 1870 yılından bu yana gün ışığına çıkarılan arkeolojik buluntular ve sanat eserleri de sergilenmektedir. Eserler beş ayrı yerde bulunur. Diocletianus Hamamları, Hamamların bir bölümündeki Aula Ottagoga, hemen yandaki Palazzo Massimo, Palazzı Altemps ve yakınlarda açılan Crypta Balbi.

Museo Nazionale Romano Nerede? Nasıl gidilir?

Galleria Borghese

1600’lerde papanın sevilen yeğenlerinin dizginsiz güçlerine adanmış bu zevk sarayında, paha biçilmez bir sanat koleksiyonu sergilenmektedir. Kısa süre önce restore edilmiş olan bahçeler Roma’daki en güzel manzaralara sahiptir.

Galleria Borghese Nerede? Nasıl Gidilir?

 

Musei Capitolini

Michelangelo’nun tasarladığı görkemli meydan, Vatikan’daki koleksiyona göre daha küçük olmasına karşın en az o kadar değerli bir koleksiyonu barındırmaktadır.

Musei Capitolini Nerede? Nasıl gidilir?

Galleria Nazionale d’Arte Antica

Bu paha biçilmez koleksiyon, bugün iki soylu ailesinin konutuna dağıtılmıştır. Palazzo Barberini ve Palazzo Corsini. İlk palazzo’da yer alan ve göz alıcı tavan resimlerini Pietro da Cortona’nın yaptığı Grande Salone, Filippo Lippi, El Greco, Holbein ve Caravaggio gibi büyük ustaların eserleriyle dikkate değer. İkinci evde ise Fra Angelico’nun triptiğinin yanı sıra, Rubes, Van Dyck ile Caravaggio’nun resimleri görülebilir.

Galleria Nazionale d’Arte Antica Nerede? Nasıl Gidilir?

Villa Giulia

16. Yüzyıldan kalma bu güzel villa, Papa III. Julius için Vignola tarafından tasarlanmıştır. Villa 1889 yılından bu yana, Etrüsk yapıntıları ve Latin kalıtları gibi ilgi çekici bölümler içeren erken Roma sanatı koleksiyonunu barındırmaktadır. En önemli Etrüsk parçası olan İ.Ö. 6. yüzyıl tarihli Karı Koca lahti görülmeye değer. büyük bir pişmiş toprak parça olan lahitte, huzur içinde gülümseyen, uzanmış bir çift betimlenmiştir.

Villa Giulia Nerede? Nasıl Gidilir?

Galleria Doria Pamphilj

Galleria-Doria-Pamphilj-resim

Raffaello, Tiziano ve Velazquez gibi ressamların başyapıtlarıyla donatılmış bu ev köklü bir aileye aittir. Velazquez’in eseri olan Pamphilj ailesinden gelme papanıın portresine dikkat edin. Burada, ayrıca, koleksiyonun tarihine ilişkin ayrıntılar veren, bugünkü Prens Jonathan Doria Pamphilj’in sesiyle hazırlanmış kayıtlı bilgiden de yararlanabilirsiniz.

Galleria Doria Pamphilj Nerede? Nasıl Gidilir?

Palazzo ve Galeria Spada

Palazzo-ve-Galeria-Spada-resmi

16. yüzyıldan kalma görkemli malikane, 17. yüzyılda inşa edilen galerilerinde, Rönesans ve Barok parçakarının yanı sıra, kardinallerin Rubens ve Yaşlı Jan Brueghel gibi sanatçıların resimlerinden oluşturduğu koleksiyona da ev sahipliği yapar. Galeride, Borromini’nin tasarladığı göz yanıltıcı çalışmalara dikkat edin. Sanatçı yanıltıcı perspektifle dört kat daha uzun bir mekan etkisi yaratmıştır.

Palazzo ve Galeria Spada Nerede? Nasıl Gidilir?

Galleria Nazionale d’Arte Moderna

Galleria-Nazionale-dArte-Moderna-resim

Koleksiyonun belle epoque binası da görülmeye değer güzelliktedir. Sergide Canova’dan heykellerin yanı sıra, 19. yüzyıl italyan ve Avrupa resimleri de yer alır. Burada, ayırıca, Rodin, Cezanne, Modigliani, Van Gogh, Monet, Klimt ve Jackson Pollock gibi modern sanatçıların çalışmalarına da yer verilmiştir.

Galleria Nazionale d’Arte Moderna Nerede? Nasıl Gidilir?

Palazzo delle Esposizioni

Bu göz zalıcı palazzo, mimar Pio Piacentini tarafından tasarlanmış ve kente başkent statüsü kazandırılması için 1883 yılında yürütülen çalışmalar sırasında açılmıştır. Bugün burada çağdaş sanat koleksiyonlarından ünlü sinema yönetmenlerinin retrospektiflerine kadar kapsamlı bir çeşitlilikte sergiler düzenlenmektedir.

Palazzo delle Esposizioni Nerede? Nasıl Gidilir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here