Restoran Çeşitleri: Bir ristorante yemek yiyebileceğiniz en resmi ve pahalı yerdir. trattoria makul fiyatlı bir aile işletmesidir. Osteria da basit bir trattoria gibidir, ama bir kaç çeşit yemek, soğuk etler ve peynir tabakları sunulur.

İtalyan Öğünü: İtalyan öğünleri, başta akşam yemeği olmak üzere iki dört saat sürebilen şölenlerden farksızdır. Yemeğin ardından espresso ya da grappa gibi hazmettirici içki sunulur. Kahvaltı geleneksel olarak basit bir espresso ya da cappuccino ile cornetto’dan oluşur. Otellerde daha kapsamlı açık büfe sunulur.

Antipasto: Pizzeria’lara genellikle bruschetta ya da prosciutto ve salami gibi soğuk etler iştah açıcı olarak sunulur. Pek çok yerde de açık büfe sebze bulunabilir.

Kuver ve Bahşiş: kişi başına 1-4 Euro arasında tutan pane ücretini ödemekten kaçınabilirsiniz, ama bu garsonların size daha iyi davranmasını sağlamayacaktır. Mönüde “servizio incluso” diye belirtilmişse, servis ücreti fiyata dahil demektir, hesabı yuvarlayabilir ya da %10 civarında bahşiş bırakabilirsiniz.

Genel Kurallar: Ceket ve kravat pek gerekmez, ama kaliteli yerlerde rezervasyon yaptırmanız beklenir. Garsonlar, yemeğinizin tadını çıkarmak istediğinizi düşündüklerinden pek acele etmezler.

Konaklama İpuçları

Oteller: Oteller, konumlarından çok olaklarına göre belirlenen bir yıldızlı beş yıldızlı mekanlara kadar değişir. Üç yıldız ve üstü otellerde, bütün odalarda banyo, tv ve telefon vardır.

Kiralık Odalar: Turizm bürolarında bu tür ucuz konaklamaya ilişkin listeler bulabilirsiniz. Bunlar yarı özel kullanılabilecek güzel bir odadan, bir apartman dairesinin odasına kadar değişiklik gösterebilir. Ev sahipleriyle geçireceğiniz zamanlar değişebilir, ama böylelikle kent sakinleriyle de tanışmış olursunuz.

Apartman Daireleri: Haftalık, aylık ya da yıllık daire kiralamak isteyenler için en güzel kaynak, iki ayda bir ingilizce yayınlanan wanted in rome ile iki haftada yayınlanan Porta Portese gibi dergilerin ilanlarıdır. İngilizce kitap satan kitapevlerinde ve Trastevere’deki Pasquino sinemasında da bu tür ilanlara yer verilir.

Özel Evler: Evin giderlerini karşılayacağınız daireler, kentte uzun dönem kalmak isteyenler için idealdir. Roma’nın resmi sitesinde çeşitli seçenekler bulabilirsiniz.

Hosteller: Tek cinsiyete ayrılmış yatakhanelerde ucuz yatakların geceliği 18 Euro civarındadır. Bunlar genellikle öğrencilerle doludur. Resmi IYH hosteli Foro Italico’dadır. Daha farklı hosteller de vardır.

Oda ve Kahvaltı: İtalyan konaklama olanaklarına yeni katılan B&B, kiralık odalar ile oteller arasındadır. Aslında aile üyelerinin resepsiyonda çalıştığı kahvaltı dahil odalar sunan eski ponsiyonlardan hiç de farklı değildir.

Rezervasyon Gerekli mi ?: Yolculuğunuzun ilk ve son gecesi için rezervasyon yaptırmak en akıllıcası olacaktır. Bildik oteller aylar öncesinden dolar. Roma mayıs ve haziranda kalabalık olur, ama genellikle kalacak yer bulmakta zorlanmassınız. Tren istasyonundan ya da turizm bürosundan bilgi alabilirsiniz.

Gizli Ekstralar: Özel banyolu ve manzaralı odalar ve üç günden az konaklama daha pahalıdır. Odaya konulan ekstra yatak fiyatı %30-35 oranında artabilir. Kahvaltı dahil olmayabilir, minibar ve telefon ücretleri dudak uçurtabilir.

Alışveriş İpuçları

Ne zaman Alışveriş Yapılır: Dükkanlar normal çalışma saatlerine uyar ve sabah 8-9 arası açılır, akşam 18-20 arasın kapanır. Turistik yerlerde ve büyük mağazalarda öğle tatili giderek azalmakta, yerini bütün gün açık sistemi almaktadır.

Pazarlık Yapmak: Sadece pazar yerlerinde pazarlık yapılabilir. Tezgahta satılan ürünler için de pazarlık yapabilirsiniz. Belirtilen fiyatın altında bir rakam söyleyin ve fazla ilgili görünmeyin, eğer söylediğiniz fiyat uygun değilse, satıcı da karının altına satış yapmak istemeyecektir.

KDV Geri Ödemesi: İtalya’da IVA olarak belirtilen katma değer vergisi, ürünlerin satış fiyatına dahildir. Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülke vatandaşları tek bir mağazada yaptıkları 155 Euro’yu aşan alışverişlerde, ödedikleri KDV’yi geri alabilirler. Mağazadaki görevliler geri alma formunu doldurmanıza yardımcı olacaklardır. Sonra formları ve faturayı çıkış yapacağınız AB havaalanındaki gümrük görevlilerine verip onaylatın. KDV geri ödemesi adresinize gönderilecektir, ama bu aylar alabilir. “Tax-free shopping for tourists” ibaresi bulunan mağazalarda bu işlem daha hızlıdır. Mağazadan gümrük görevlilerine onaylattıracağınız fişinizi alın, fişi havaalanındaki Tax-Free shopping bankosuna götürerek paranızı alın.

KDV geri ödemesini yurtdışına çıkan ve yurtdışında alışveriş yapan pek çok kişi zaten bilmektedir. Ancak İtalya’da durum biraz farklı.. Pek çok ülkede sadece alışveriş yaptığınız fiş ve formu göstermek yeterliyken İtalya’da ürünü görmek istiyorlar. O yüzden ya pasaport kontrolünden geçmeden önce fişlerinizi onaylatın ürünlerinizi göstererek ya da pasaport kontrolünden geçtikten sonra ürünlerinizi de yanınızda bulundurun.

Sezon İndirimleri: Büyük markalar ve bazı mağazalar ocak ve temmuz aylarında indirime gider, giysilerden ayakkabılara kadar ürünler cazip fiyatlara satılır.

Moda ve Stok Mağazaları: Tasarım ürünleri ve moda markaları Roma’da nadiren makul fiyatlıdır, ama İtalya’ya gelmişken ayakkabı satın almamak mümkün mü? Kaliteli ve şık ürünler arasından seçim yapabilirsiniz. Stok dükkanları geçen yılın stok fazlalarını ve moda ürünlerini satar. Normal fiyatının %40-80 altına hoş ürünler bulabilirsiniz.

Sanat Eserleri ve Antikalar: Roma İmparatorluğu’nun kalbi olmakla kalmayan rönesans ve barok harikaları da barındıran başkent, Ortaçağ’dan bugüne kadar uzanan resimler, heykeller ve antika eşyalarla doludur. Ayrıca, Rönesans döneminden Art Nouveau’ya ve rustik parçalara kadar çeşitli ürünlerin satıldığı pazarlar da vardır.

Şık Tasarım Ürünler: Endüstri ürünleri tasarımında söz sahibi olan İtalya’da Ferrari’den Alessi mutfak eşyalarına kadar her şey bulunabilir. Eğer Ferrari bütçenize uymuyorsa, ünlü isimlerin imzalarını taşıyan zarif bir çaydanlık ya da bir lamba satın alabilirsiniz.

Dinsel Nesneler: Zevksiz ve kaba ürünlerden zarif parçalara kadar pek çok ürün, başta Vatikan civarı olmak üzere her yerde satılır.

El Sanatları: İtalya elde boyanmış güzel seramikleriyle de tanınır. Böylece işe yarar bir hediyelik eşya satın almış olursunuz. Roma ayrıca  şık mücevherler için de öne çıkan bir adrestir. Bulgari gibi dünya çapında tanınan markaların hoş tasarımları küçük ve şık butiklerde görülebilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here