Enit: İtalyan ulusal turizm bürosu, iyi düzenlenmiştir, ama özel gereksinimler için yeterli olmayabilir. Belli başlı kentlerde Enit büroları vardır. Daha detaylı bilgi için ENIT web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Roma Turizm Büroları: Roma’da üç ana turizm bürosu vardır. Ayrıca kent çapında, turistik bölgelerde yoğunlaşmış danışma hizmeti veren 10 büfe de vardır, ama buralarda verilen materyal daha az ayrıntılı olabilir. Turizm danışma hattına her gün telefon ile ulaşabilirsiniz.

Turizm danışma hattı telefon numarası: 060608

Turizm danışma bürosu websitesi: 060608.it

Roma’da Çalışma saatleri: Pek çok iş yeri, kilise ve müze saat 08.00 ya da 09.00 da açılır ve 12.30 ya da 13.00’ten 15.00 e kadar mola verir ve 18.00, 20.00 civarında kapanır.

İtalya’da elektrik prizleri: İtalya’da  elektrik 220V/50 Hz’dir. Eğer farklı voltajlara ya da iki uçlu prizlere uygun olmayan elektronik aletler kullanacaksanız, yanınızda buna uygun bir adaptör getirin. Büyük havaalanlarındaki mağazalarda bulabilirsiniz.

Roma’ya ne zaman gidilmeli: Roma’nın iklimi yumuşaktır, ama temmuz ve ağustos ayları sıcak geçer. Şubatta da kar yağabilir. Bahar aylarında otel rezervasyonları da yapılır, sonbaharda daha az kalabalıktır ama yağışlara hazırlıklı olmak gerekir. Yüksek sezon Paskalya-temmuz, eylül-ekim arasıdır. Kent ağustosta boşalır, herkes dağlara ya da denizlere çekilir, açık dükkan ya da restoran bulmak bu dönemde zordur.

İtalya’da resmi tatiller: 1 ve 6 Ocak, Paskalya pazarı ve pazartesisi, 25 Nisan, 1 Mayıs, 15 Ağustos, 1 Kasım ile 8, 25, 26 Aralık resmi tatil günleridir.

İtalya’ya giderken çantamda neler olmalı?: İtalyanlar şık giyinirler, bu nedenle siz de yanınızda güzel giysiler götürebilirsiniz. Ancak pek az restoranda resmi giysi zorunluluğu vardır. Kiliselerde kısa kollulara, mini eteklere, şortlara izin verilmez, yanınızda uzun bir şeyler bulundurmalısınız.

Roma’da Ulaşım

Kent Otobüsleri: Roma’nın ATAC otobüs ağı, Termini, Piazza Venezia, Largo Argentina ve Piazza San Silvestro gibi merkezlere sahiptir. Büfelerden harita satın alabilirsiniz. Otobüs duraklarında o hattan geçen otobüslerin bilgileri mevcuttur. Gazete büfelerinden, tütüncülerden ve bilet makinelerinden otobüs bileti alınabilir. Otobüse bindiğinizde bileti otobüsteki makinede damgalatın, bilet sınırsız ulaşım için 75 dakika boyunca geçerlidir.

Metro: Termini’de iki hattı kesişen ve daha çok banliyölere giden metro, ziyaretçilerin çok işine yaramayabilir. Kullanışlı duraklar şunlardır.

  • Spagna
  • Colosseo
  • San Paolo
  • Ottaviano
  • Cipro

Otobüslerle aynı bilet kullanılır.

Yürüyüş: Tarihi kent merkezi büyük ölçüde yayalara ayrılmıştır, ama bazı dar sokaklarda kaldırım yoktur. Rahat ayakkabılar giymelisiniz.

Taksiler: Taksi durakları, havaalanlarında, tren istasyonlarında, meydanlarda ve turistik yerlerde bulunur. Taksimetre 2.80 Euro’dan açılır ve km başına 1 cent’lik artışla 92 cent yazar. Pazar günleri 10.00-19.00 arası, bagaj ve havaalanına gitmek için ekstra ücret verilir. %10 civarında bahşiş verilir.

Günübirlik Turlar: Termini’den kalkan trenlerle kent dışına çıkabilirsiniz, ama Lazio bölgesindeki Ostia Antica gibi bazı yerler Piramide Metro istasyonu yakınlarındaki Porta San Paolo istasyonundan kalkan yerel trenlerle görülebilir. Tivoli gibi bazı yerlere de Co.TRA.L otobüsleriyle ulaşabilirsiniz.

Roma’da Bunlardan Kaçının. Dikkat edilmesi gerekenler

Ağustos ayında Roma: Roma ağustos ayında bomboş ve aşırı sıcak olur. Kent sakinlerinin çoğu bu ayda tatile çıkar. Görülmeye değer yerlerin büyük kısmı açık olmasına karşın, oteller boştur, restoranlar ve dükkanlar da kapalıdır. Kentin sadece turistik yüzünü görebilirsiniz.

Roma’da yankesiciler ve sevdikleri yerler: Sokaklarda, meydanlarda ve metro istasyonlarında yankesiciler olabilir, ama daha fenası bazı turistik yerlerde yaşanan yoğunluktur. Vatikan duvarlarından San Pietro’ya giden kaldırımlar, başta Capitolino’nun arkası olmaz üzere Forum çevresi, Pantheon’dan Trevi Çeşmesi’ne giderken yayalara ayrılmış via dei Pastini ve via di Pietra gibi yerlere dikkatli edin.

Vatikan ve Forum yakınlarındaki restoranlar : Roma’nın en çok ilgi gören iki turistik yeri, altı dilde duyurulan mönüleri ve sizi içeri davet eden garsonlarıyla kimi zaman sıkıcı olabilmektedir. Fiyatları çok yüksektir.

Hava kararınca Termini istasyonu: Tren istasyonu evsizlerin ve sahipsizlerin mekanı haline gelir, zaten çevrede de ucuz oteller yoğundur, bu nedenle hava karardıktan sonra buralarda dolaşmak önerilen bir şey değildir. İstasyonun güneyindeki sokaklar kuzeydekilere göre daha karanlık ve biraz daha tehlikeli olabilir.

64 No’lu Otobüs: Yankesici ekspresi ya da cüzdan uçuran gibi adlar taşıyan otobüs roma’da gelmiş geçmiş en kötü yankesiciler mekanıydı. Bugün bu ünvanı yine aynı hatta işleyen No.40’a kaptırmak üzeredir. Buralarda her zaman cüzdanınıza, ceplerinize ve çantalarınıza göz kulak olun.

Bel Çantası: Bugüne değil icat edilmiş en kötü yolculuk aksesuarıdır. En önemli ve değerli kağıtlarınızı göz hizasının altına ve maharetli parmakların canının istediği gibi karıştırabileceği mesafeye koyduğunuz bel çantaları, yankesilicik dünyasınında beğeniyle karışlanmaktadır. 🙂

Roma’da Araba Kullanmak: Araba Roma’da hiç işe yaramaz. Kentte görülmeye değer yerlerin çoğu yayalara ayrılmıştır, dolayısıyla bu yerlere arabayla gitmek olanaksızdır, ayrıca arabanızı park edecek yer bulmak da deveye hendek atlatmaktan zordur. Kentteki park yerleri az sayıdadır ve aşırı derecede pahalıdır.

Roma Gezisi için Özel Konular

Kadınlar: Kadınlar İtalya’da daha fazla ilgi göreceklerinden emin olabilirler. Gözle ve sözle sarkıntılığın yanında kimi zaman elle ya da otobüslerde fazlasıyla yakın temas gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlar en kadınların en çok dikkat etmesi gereken hususlardır.

Öğrenciler: Roma’da çok sayıda eğitim programı, büyük bir üniversite ve binlerce uluslararası öğrenci vardır. Görülmeye değer yerlerde indirimli bilet almak için Studente olduğunuzu belirtin. Ancak kimliğiniz kesinlikle yanınızda olmalı.

Aileler: Pek çok otelde %30-35’lik bir ekstra ödeyerek odanıza çocuk yatağı koydurabilirsiniz. Restoranlarda çocuklar için yarım porsiyon menüler bulunmaktadır.

Geyler ve Lezbiyenler: Homoseksüellik İtalya’da yasaldır ve Roma gibi büyük bir metropolde geniş çapta kabül görür. 2000 Worl Pride festivali burada yapılmıştır.

Güvenlik ve Sağlık

İtalya’da acil numaralar : Genel acil durumlar için 113’ü arayın. 112 polis, 115 itfaiye ve 803-116 araç arızaları için aranabilir.

Güvenlik: İtalya güvenli bir ülkedir ve genellikle yankesicilerden başka çekineceğiniz bir şey yoktur. Şiddet içeren suçlar ender görülür, kadınlar fazla ilgi çekebilir ama bunlar çoğunlukla zararsızdır. İtalyanlar araba kullanma konusunda çok iddiacıdırlar, bu nedenle direksiyon başındayken gözünüzü dört açın.

Dilenciler: Renkli ve yırtık pırtık giysili genç kadınlar, kucaklarında çocuklarıyla yanınıza yaklaşıp sizden bir şeyler isterken, bir grup küçük çocuk da göz açıp kapayıncaya kadar sizi soyup soğana çevirebilir. Sık rastlanan bir numara da, üzerine bir şeyler karalanmış bir kağıtla yabancıların yanına yaklaşmaktır.

Üçkağıtçılar: Çok yaygın olmasa da, turistlere yönelik aldatmacalara rastlanabilir. Her zaman dikkatli olmakta fayda var. Özellikle taksiye bindiğinizde taksimetrenin kent dışı değil kent için ayarda olmasına dikkat edin. Restoranlarda sipariş vermediğiniz şeylerin hesabı şişirebileceğini unutmayın. Ayrıca kredi kartınızda iki kez çekim yapmaya çalışabilirler aklınızda olsun.

Polis: Karşınıza çıkacak olan iki tür polis vardır. Normal Polizia ve askeri eğitimli, ulusal polis gücü carabinieri. Polis istasyonuna questura denir.

Hastaneler: Roma’da hastaneler donanımlı ve yarı özelleştirilmiştir. Acil ünitesine pronto soccorso denir. büyük bir hastaneye gitmeyi gerektirmeyen ayakta tedaviler için acile gidebilirsiniz. Genel durumunuzu kontrol edip bir gülümseme eşliğinde sizi gönderirler, herhangi bir kağıt işi de çıkmaz.

Eczaneler: İtalyan eczaneleri çoğunlukla donanımlıdır. Çalışanlar basit sağlık sorunlarında yardımcı olurlar. Eczane vitrininde, geceleri ve pazar günleri açık eczanelerin listesi bulunur.

Temiz Gıda ve Su: İtalya’da musluk suyu içilebilir. Trenlerde ve aqua non potabile yazısı olan yerlerde su içmeyin. Pişmemiş deniz ürünleri dışında gıdalar genel olarak güvenlidir. Deli daha hastalığı bir dönem kırmızı etlerde belli bir ilgisizliğe yol açmıştı ama Floransa’ya özgü kalın biftek olan Bistecca Fiorentina yeniden mönülerde tahtını kurmuştur.

Roma Haritası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here