Canlı ve hareketli bir kent olan Roma, 3.000 yıllık bir zaman dilimine yayılmış zengin tarihiyle bir açık hava müzesinden farksızdır. Kentin dört bir yanında antik anıtlara ve yapıtlara rastlanır, kiliseler göz alıcı mimarileri ve sanat eserleriyle birer mücevher gibidir. Dünya’nın en küçük ülkesi olan Vatikan da Roma’dadır. Roma, kalbinde yaşattığı dini ve ruhunda barındırdığı sanatıyla, her zaman olduğu gibi ziyaretçilerini de büyülemektedir.

İşte Roma’da gezmeniz gereken 10 yer

1- Vatikan Kenti

vatikan-sehri

Bu küçük kent devleti Papalığın yanı sıra, Dünya’nın en güzel müzelerinden birini de barındırır. Michelangelo’nun eseri olan Sistina Şapeli (Sistine Chapel) görülmeye değer güzelliktedir.

2- Pantheon

pantheon-italyagezicom

Antik tapınakların en iyi biçimde korunmuş olanlarından biri de, gökyüzüne açılan oculus’uyla bir zamanların mimarlık başyapıtlarından Pantheon’dur.

3- Roma Forumu

roma-forumu

Bir zamanlar, bu kalabalık kentin siyasi ve ticari yaşamının merkezinde yer alan forum, bugün devasa kemerleri, tek başına kalmış sütunları ve yıkıntıya dönüşmüş taşlarıyla kimsesiz kaçmış gibidir.

4- Galleria Borghese

Galleria-Borghese

Göz alıcı zevk sarayı, papanın haz düşkünü yeğeninin estetik beğenisini yansıtır. Bu ihtişamlı saray, büyük ustaların Yunan-Roma, Rönesans ve Barok tarzındaki büyüleyici yapıtlarıyla dekore edilmiştir.

5- Colosseum ve İmparatorluk Forası

colosseum-italyagezicom

İmparatorluk döneminde, pek çok etkileyici anıt inşa edilmişti. Colosseum da bunlardan biridir.

6- Musei Capitolini

Musei-Capitolini

Dinsel Roma’nın antik merkezi, İ.Ö. 4. yüzyıldan kalma Yunan heykellerinden Caravaggio’nun devrim yaratan gerçekçi resimlerine kadar uzanan büyüleyici sanat eserlerine sahiptir.

7- Museo Nazionale Romano

Museo-Nazionale-Romano

İki ayrı mekana yayılmış bulunan koleksiyonlar, zarif klasik heykeller ve göz alıcı mozaikler gibi dünyanın en eski sanat eserlerini barındırmaktadır.

8- Santa Maria del Popolo

santa_maria_del_popolo-roma

İmparatorların mezarları üzerine inşa edilmiş olan bu kilise, Pinturicchio, Raffaelo, Caravaggio ve Bernini gibi ustaların en zengin Rönesans ve Barok sanat örneklerini barındırır.

9- San Clemente

San-Clemente-kilisesi-roma

Gizemli geçitleri ve efsaneleriyle öne çıkan bu büyüleyici kilisede, yerin 18 metre altına inip zamanda 2.000 yıl geriye giderek Roma’nın en eski katmanlarını görebilirsiniz.

10- Ostia AnticaOstia-Antica-roma-liman-kenti

Antik Roma’nın ana liman kentinin kalıntıları birkaç km2’lik bir alana yayılmaktadır. Burada imparatorluk günlerinin ihtişamına ilişkin bir fikir edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here