Roma’ya kadar gidip de eli boş dönmek olmaz. En şık mağazalardan en uygun fiyatlı markalara kadar en iyi 10 alışveriş mekanını sizler için sıraladık. Gerçek antikalardan sahte antikalara, ünlü markalardan, uygun fiyatlı giyimlere kadar hepsi bu listemizde… Listenin en altındaki ‘Pazarlar’ kısmında ucuz giysi, tarihi eser, yeme-içme gibi pek çok şey bulabileceğiniz pazarlar mevcut. Günleri, açılış ve kapanış saatleri de yer almaktadır.

 1. Via Condotti

En şık mağazalar buraya toplanmıştır. Bütün ünlü haute couture markalarını burada bulabilirsiniz: Gucci, Bulgari, Prada, Hermes, Ferragamo, Armani, Trussardi, Valentino ve daha niceleri… Uygun fiyatlı bir şeyler bulma ihtimaliniz yoktur ama çalışanlar size kraliyet ailesini ziyaret ediyormuşsunuz edasıyla yaklaşırlar.

 1. Via del Corso

Roma’nın ana arterlerinden biri olan ve genellikle Corso olarak bilinen cadde üzerinde alışveriş yapmak isteyenler, aradıkları herşeyi bulacaklarından kuşku duymasınlar. Genellikle müzik mağazaları ve gençlere yönelik tarzlar baskındır, kaliteli ayakkabı mağazaları da vardır.

 1. Via Cola di Rienzo

Orta sınıf giysiler için Roma’nın en iyi adreslerini bu cadde üzerinde bulabilirsiniz. Çok pahalı olmayan her türlü ürün bulunduran az sayıdaki Standa Alışveriş Merkezi’nin bir şubesi de buradadır. Nadir bulunan geleneksel ve uluslararası gıda maddeleri için kentin en iyi dükkanı olan Castroni’yi deneyebilirsiniz.

 1. Via Borgognona

Ünlü moda markaları için bir başka adres, Via dei Condotti’nin paralelindeki bu caddedir. Dolce & Gabanna, Fendi, Ferre, Givenchy ve Versace gibi şık markalar burada bulunabilir. Hemen yakınındaki Piazza Spagna’yı atlamayın; burada da Fendi, Missoni ve Krizia yer alır.

 1. Via dei Coronari

Bir zamanlar burada bulunan tespih üreticilerinin ve satıcılarının adını alan sokak, San Pietro’ya çıkan ana hacı rotalarından biriydi. Bugünse antika mağazalarıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Yalnız fiyatlar genellikle fazla şişirilmiştir. Ayrıca özgün olmayan, ithal mallara dikkat edin.

 1. Via del Babuino

Armani, Chanel, Tiffany&Co. gibi yüksek moda markalarının yanı sıra, antikacılar da Roma’nın bu şık caddesine zerafet katarlar. Kaliteli antika mağazalarının vitrinlerine bir göz atmak için bile burada dolaşmaya değer. Barok mobilyalar, resimler ve antikalar göz alıcıdır.

 1. Via Margutta

İlgi çekici sanat eserleri, antikalar ve antika mağazaları bu küçük sokağın ününe ün katmıştır. No: 45 ve 86 büyüleyici ürünleriyle, No: 109 ise antikaların bütçeye uygun kopyalarıyla dikkate değerdir.

 1. Via Bocca di Leone

Via dei Condotti ile Via Borgognona’yı birleştiren dar sokaklardan birinde, şık butikler yer alır. Roma’nın haute couture alışveriş merkezinin kalbi olan Via Borgognona Valentino ve Gianni Versace gibi şık butiklerle doludur.

 1. Via Nazionale

Makul bir alışveriş deneyimi için ayakkabı ve giysi butiklerinin yanı sıra, doğu halıları, uluslararası kitabevleri, hoş tasarımlarda çanta ve valiz mağazalarıyla dolu bu cadde kaçırılmayacak fırsatlar sunar. Zarif yatak örtüleriyle öne çıkan Frette’nin de burada bir mağazası vardır.

 1. Via dei Giubbonari

Adını bir zamanlar burada bulunan geleneksel giubotti (ceket) üreticilerinden alan cadde, bugün de makul fiyatlı şık tasarımlarıyla dikkate değer. Spor giyim, ayakkabı çeşitleri ve gözde tasarımlara ek olarak, klasik kadın ve erkek kıyafetleri için de tercih edebileceğiniz bir adrestir.

 

Roma’da Pazarlar

 1. Porta Portese

Roma’nın kocaman bitpazarında, ister gerçek ister sahte antikalar, hediyelik eşyalar, sanat ürünleri, giysiler ve bitkiler bulunabilir. Pazar sabahları – Via Ippolito Nievo

 1. Campo de’Fiori

Roma’nın en ünlü açık hava meyve, sebze ve balık pazarı, çok güzel bir ortaçağ meydanına kurulur.

 1. Via Mamiani

Roma’nın en büyük taze et ve balık pazarında, kılık kıyafet ve ev eşyaları da satılır. Pazartesi – Cumartesi sabahları

 1. Via Sannio

Ucuz giysiler ve ünlü markaların kopyaları satılır. Hafta içi günler ve Cumartesi sabahları

 1. Antika Baskı Pazarı

Antika ve röprodüksiyon baskılar satılır. Pazartesi – Cumartesi sabahları – Largo della Fontanella di Borghese

 1. Piazza Testaccio

Üstü kapalı Pazar yerinde taze sebze ve meyve satılır. Pazartesi – Cumartesi sabahları

 1. Via Trionfale Çiçek Pazarı

Taze kesme çiçekler ve makul fiyata her türlü bitki satılır. Salı sabahları

 1. Parcheggio Borghese

Çocuklara yönelik ürünlerde uzmanlaşmış bitpazarıdır. Ayın ilk haftasonu, Ekim – Haziran – Via Francesco Crispi 96

 1. Piazza San Cosimato

Trastevere’nin canlı meyve ve sebze pazarıdır. Pazartesi – Cumartesi sabahları

 1. Quattro Coronati

Eski moda üretici pazarıdır. Pazartesi – Cumartesi sabahları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here