Eğlencesine, aşka, yaşamaya düşkün Roma halkı festivalleri hem kendileri hem de gelen turistler için düzenlenmektedir. Pek çok festival dünyaca ünlüdür ve sadece bu festivaller için bile dünyanın dört bir yanından turistler gelmektedir. Biz de sizler için bu festivalleri ve tarihlerini sıraladık, İtalya’ya düzenleyeceğiniz geziyi bu tarihlere denk getirirseniz festivallere katılabilirsiniz.

Not: Roma hırsızlarıyla da çok ünlüdür! Çantalarınıza, ceplerinize, cüzdanlarınıza sürekli sahip çıkmalısınız.. Özellikle festivaller ve kutlamalarda kalabalık yerlerde çok dikkatli olun, dönüş yolunda pasaportunuzu çaldırmış olmak istemezsiniz.

 1. RomaEuropa Festival

Fransız Akademisi, Palazzo Farnase ve İspanyol Akademisi gibi kentin göz alıcı yerlerinde düzenlenen ve giderek artan sayıda izleyiciyi kendine çeken gösterim sanatları festivali, sonbahar aylarında kentin canlanmasına katkıda bulunur. Her zevke hitap eden türde müzik, dans, tiyatro ve uluslararası sanatçıların katılımıyla gerçekleşen festival, Eylül – Kasım aylarında düzenlenir.

 1. Testaccio Village

Eski bir mezbahanın yakınlarına kurulmuş olan festival alanı, bütün yaz boyunca eğlenceli pek çok etkinliğe ev sahipliği yapar. Her akşam geç saatlere kadar canlı müzik, her birinde farklı türlere yer verilen birkaç tane disko ve bol yiyecek seçenekleri de cabası… Festivalde, her yıl farklı bir dekorasyon teması ele alınır. Haziran sonu – Eylül ortası, her akşam 08:30 – 03:00 arası

 1. Festa dell’Unità

Eski Komünist Partisi’nin (DS) düzenlediği etkinlikte, müzik, film, dans, oyunlar ve daha fazla öne çıkar. Şölene katılım büyük ölçüde ücretsizdir. Festival mekanı ve tarihi her yıl değişir ama genellikle merkezi bir parkta, temmuz ayında aşağı yukarı bir ay sürer.

 1. Roma’nın Doğum Günü

Her yıl 21 Nisan’da genellikle Piazza del Campidoglio’da Roma’nın İ.Ö. 753 yılında kurulması kutlanır. Müzik, havai fişek gösterileri ve belediye başkanının konuşması en önemli etkinliklerdir. Bu gün, Musei Capitolini ücretsiz olarak 20:00’ye kadar açıktır.

 1. Yaz Opera Festivalleri

Roma Operası’nın muhteşem bir arka plana sahip olan Caracalla Hamamları’nda halka sunduğu etkileyici yaz programı çok güzeldir. Ayrıca kent çapında, dünyanın dört bir yanından ünlü sanatçıların katıldığı operalar da sahnelenir.

 1. ¡Fiesta!

Latin müziğinin yanı sıra, yakın tarihlerde öne çıkmaya başlayan dünya müziği, caz, rock ve pop müzik türleri, yaz aylarında kentin her yerinde uluslararası isimlerle ağırlanır. Hipodromun geniş alanı dans pistleri, mağazalar ve restoranlarla her zaman cıvıl cıvıldır. (Haziran ortası – Eylül)

 1. Luglio Suona Bene

Bu ‘Temmuz Kulağa Çok Hoş Geliyor’ konserleri pop, caz ve folk müzik sanatçılarını Auditorium Parco della Musica’nın açık hava arenasına çekiyor.

 1. Uluslararası Binicilik Şovu

Villa Borghese’nin yıllık binicilik gösterileri, toplumun at binen kesimini hop oturtup hop kaldırır. Uluslararası gösteriler de düzenlenir. Bahçelerin büyük bölümü etkinlik nedeniyle kapalıdır. (Mayısın son haftası)

 1. Villa Celimontana Jazz

Villa-Celimontana-Jazz

Yaz ayları boyunca, etkileyici bir biçimde aydınlatılmış şemsiye çamlarının arasında, lezzetli yemekler ve caz müziği eşliğinde güzel akşamlar geçirebilirsiniz. (Haziran sonu – Eylül)

websitesi: http://www.villacelimontanajazzfestival.com/

 1. 1 Mayıs Konseri 

San Giovanni in Laterano Bazilikası’nın önünde düzenlenen konser, İtalyan pop yıldızlarının yanı sıra, uluslararası simaların da ilgi gösterdiği kapsamlı ve ücretsiz bir etkinliktir. Bu arada aklınızda bulunsun, sosyalist İtalyan ‘İşçi Bayramı’ kutlamaları sırasında neredeyse her yer kapalıdır.

 

Roma’da Yortular

Yortu ne demektir ? 

İsa’nın yaşamını, ölümünü, dirilişini ve azizlerin yaşamlarına yansımış olan erdemlerini anmak üzere kilisenin belirlediği kutsal günler

 1. Pentekostes

Dinsel törenin ardından, Pantheon’un oculus’undan gül yaprakları dökülür. Pentekostes (Beyaz Pazar)

 1. Noel Pazarı

Şekerler, kutsal doğuş figürleri ve bütün Noel ıvır zıvırları… (Piazza Navona – 1 Aralık – 6 Ocak)

 1. La Festa de Noantri

Sant’Agata’daki Madonna figürü iki haftalığına San Crisogono’ya götürülür. (Temmuz Sonu)

 1. Paskalya Haftası

Colosseum’da Haçın Kutsal Cuma Geçişi ve San Pietro’nun balkonundan Paskalya Pazarı kutsaması

 1. Madonna della Neve

4.yüzyılda Ağustos ayında yağan karın canlandırılması Bakşre Meryem’le ilişkilendirilir. Santa Maria Maggiore’nin tavanından beyaz çiçek yaprakları dökülür. (5 Ağustos)

 1. Noel Ayini

Pek çok kilisede Kurtarıcı’nın doğumu törenlerle kutlanır. San Pietro’daki ayine katılmak için bilet almak gerekir.

 1. ‘Urbi et Orbi’

Papa’nın San Pietro’nun balkonundan halkı kutsaması

 1. Karnaval

İlgi çekici kıyafetler, partiler ve şakalar (Ocak sonu – Şubat)

 1. Bütün Azizler

Romalılar sevdiklerinin mezarlarını ziyaret ederler. (1 Kasım)

 1. San Pietro ve Paolo Yortusu

 Katolik Kilisesi’nin kurucuları, havai fişekler ve eğlencelerle anılır. (Piazza S Paolo ve Via Ostiense – 28 – 29 Haziran)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here