Basilica di San Pietro

Eğer elinize fırsat geçerse, devasas iç mekanındaki bütük ışıkların açık olduğu bir zaman bazilikayı gezmeyi ihmal etmeyin. Bu büyük mücevher kutusunun incelikli zarafetine hayran kalmaktan kendinizi alamazsınız.

Basilica di San Pietro Nerede? Nasıl gidilir?

Santa Maria del Popolo

Efsaneye göre, Neron’un gömüldüğü yerde bir meşe fidanı yeşermiş ve zaman içinde kocaman bir ağaç olmuş ama halk bunun lanetli olduğuna inanıyormuş. 1099 yılında papa II. Paschalis’e rüyasında görünen bakire, imparatorun kemiklerinin kazılmasını ve buraya bir şapel yapılmasını buyurmuş.

Santa Maria del Popolo Nerede? Nasıl gidilir?

San Clemente

Bu mütevazı ve büyüleyici kilise, Roma tarihini tek bir noktada toplamıştır.

San Clemente Nerede? Nasıl Gidilir?

 

Santa maria Maggiore

Roma’nın en büyük bazilikalarından biri olan ve büyüleyici dekorasyonuyla öne çıkan kilise, 5. yüzyıldan kalmadır. Erken dönem mozaikler Bizans tarzının ihtişamını yansıtır. 16. yüzyıl tarihli Cappella Sistina’nın az bulunur güzellikteki mermerleri Palatino’daki Septizonium’dan, Septimus Severus’un İ.S. 203 yılından kalma kulesinden papaların yöntemiyle kazılmıştır.

Santa maria Maggiore Nerede? Nasıl Gidilir?

 

Santa Maria sopra Minerva

Santa-Maria-sopra-Minerva-resim

Antik bir tapınağın üzerine inşa edilen, Floransa Gotik tarzı kilise, 1280 yılından kalmadır. Kilise 16. yüzyılda Engizisyon’un Roma’daki kalesi olarak kabul ediliyordu. Kilisenin sanat eserleri arasında Michelangelo’nun çıplak betimlediği Muzaffer İsa’nın daha sonra erklenen parlak yaldızlı bir kumaş betimiyle edep yeri kapatılmıştır. Papalığı Fransa’dan Roma’ya dönmeye ikna ettiği söylenen Sienalı Azize Caterina altarın altına gömülmüştür.

Santa Maria sopra Minerva nerede? Nasıl gidilir?

San Giovanni in Laterano

Bütün kiliselerin Anası, Roma-Başpiskoposluğu kilisesi, 4. yüzyılda Constantinus tarafından kurulmuştur. 1309 yılına kadar papalığın asıl konutu burasıydı, papalar 19. yüzyıla kadar burada taç giymişlerdir. Binanın en son restorasyonu 1650 yılında yapılmıştır. Bugünkü barok tarz süslemelerin yoğunluğunun ve devasa azim betimlerinin sebebide budur. Göz alıcı revaklar 13. yüzyıl tarzı Cosmati işçiliğinin mükemmel örnekleridir.

San Giovanni in Laterano Nerede? Nasıl gidilir?

Santa Maria in Trastevere

Roma’nın en eski, en sevimli ve büyüleyici ibadet makanlarından biri olan kilise, Papa I. Calixtus döneminden kalmadır. Kilise, aynı zamanda, Meryem’e adanmış erken bir merkez olmanın yanında, daha sonra Barok heveslilerin yenileme merakından ve yılların getirdiği bakımsızlıktan korunmuş olmasıyla da dikkate değer. Efsaneye göre, kilise, İsa’nın doğduğu gün mücizevi biçimde buradan fışkıran yağ kaynağının üzerine inşa edilmiştir.

Santa Maria in Trastevere Nerede? Nasıl gidilir?

 

San Luigi dei Francesi

İtalya’daki ulusal Fransız kilisesindeki görülmeye değer ünlü başyapıt Caravaggio’nun Aziz Matta Şapeli için betimlediği devasa üçlü resimdir. Bunlar sanatçının ilk dinsel resimleridir. Ortadaki kanvas üzerine yağlıboyada betimlenen Aziz Matta ve Melek, sanatçının yaptığı ikinci örnektir. İlk çalışma, azizin ayaklarının kir pas içinde betimlediği ve kimilerinin yorumuna göre de genç melekle arasında uygunsuz bir ilişki olduğunu sezdirdiği için kilise tarafından reddedilmiştir.

San Luigi dei Francesi Nerede? Nasıl Gidilir?

 

San Paolo fuori le Mura

Bir yangının ardından yürütülen ruhsuz denebilecek yeniden yapım çalışmalarına karşın, 4. yüzyıldan kalma bu güzel bazilika etkiliyiciliğini yitirmemiştir. Bazıları restore edilmiş 5., 12. ve 13. yüzyıldan kalma mozaikler, 11. yüzyıl tarihli bronz kapı ve görmekli Paschalis şamdanları bugüne kadar kalmıştır. Neyse ki, Roma’da bir örneği daha olmadığı düşünülen çift sütunlu revaklar yangından kurtulabilmiştir.

San Paolo fuori le Mura Nerede ? Nasıl gidilir?

 

Sant’Andrea delle Valle

Ziyaretçilerin çoğunun, bu kiliseye Puccini’nin Toca operasının ilk kez sahnelendiği yer olarak görmek istemelerine karşın, bu Karşı Reform canavarı kendi başına da çok değerlidir. Kentin ikinci büyük kubbesi, göz alıcı Barok ön cephesi ve içeride, Domenichino’nun freskleri dikkate değer.

Sant’Andrea delle Valle Nerede? Nasıl Gidilir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here