Piazza Navona

Roma’nın en sevimli meydanı, bugün de sahip olduğu elips biçimiyle, Domitianus’un antik stadyumunun üzerine kurulduğunu anlatır. Yayalara ayrılmış olan meydan, kafeler, sokak göstericileri, turistler, futbol oynayan çocuklar ve şırıl şırıl çeşmeleriyle görülmeye değer güzelliktedir. Meydanın ortasındaki Dört Nehir Çeşmesi’ni tasarlayan Bernini, piazza’nın güneyinde bulunan ve 16. ve 19. yüzyıllar boyunca sürekli yenilenen diğer iki çeşmenin mağribi figürlerini de yapmıştır.

Piazza Navona Nerede ? Nasıl gidilir?

Trevi Çeşmesi, Aşk Çeşmesi, Fontana di Trevi

Fontana di Trevi

Nicola Salvi’nin 1732 tarihli çeşmesi, Roma’nın en ünlü anıtlarından biridir. Çeşmeye bozuk para atarsanız Roma’ya bir kez daha geleceğiniz söylenir. Bir palazzo’nun arkasına kurulan çeşme (pencere pervazları bile kayalara dönüştürülmüştür), bir bakire tarafından mucizevi biçimde keşfedilen kaynaktan İ.Ö. 19 yılında Agrippa’nın kente su getirdiği Acqua Vergine’nin sonunu belirler.

Trevi Çeşmesi, Aşk Çeşmesi, Fontana di Trevi nerede? Nasıl gidilir?

Campo de’Fiori

Campo-deFiori-resim

Çiçekler Meydanı sabah erken saatlerde çiçek pazarı kurulduğunda rengarenk bir canlılığa bürünür. Meydan, akşam saatlerinde, kafeleri ve barları dolduran bölge sakinleriyle Roma gece hayatının merkezi olarak bir kez daha canlanır. Haşin görünümlü cüppeli figür, Karşı Reform sırasında, 1600 yılında burada kazığa bağlanarak yakılan Giordano Bruno’ya adanmıştır.

Campo de’Fiori Nerede? Nasıl Gidilir?

Piazza del Popolo

Piazza-del-Popolo-resim

Mimar Giuseppe Valadier 1811-23 yıllarında Roma’nın en eski sütunlarından birine Mısır tarzı dört aslan çeşmesi ekleyerek, şölenlerin ve halka açık idamların yapıldığı bu alanı genişletmiş ve zarif bir piazza’ya dönüştürmüştür. İ.Ö. 1200 yılından kalma II. Ramses anıtı Augustus tarafından Circus Maximus’a götürülmüş, ama daha sonra anıtın yerine Papa V. Sixtus figürü yerleştirilmiştir.

Piazza del Popolo Nerede? Nasıl gidilir?

Piazza San Pietro

Piazza-San-Pietro-res

Bernini’nin 196 metre aralıklı devasa sütun dizisi, San Pietro’ya gelen ziyaretçileri ve turistleri kucaklamak ister gibi iki yana açılmıştır. Meydanın mükemmel elips biçimi, merkez noktarından birinde durduğunuzda kaybolan sütunlarla yaratılan yanılsamayla desteklenir. Romalı bir mülki amir için Mısır’dan getirilmiş olan ortadaki İ.Ö. 1. yüzyıldan kalma dikilitaşın ya da iki çeşmenin mermer çemberlerinde durun. Soldaki çeşme Bernini’nin sağdaki Demonico Fontana’nın eseridir.

Piazza San Pietro Nerede? Nasıl Gidilir ?

Fontana delle Tartarughe

Fontana-delle-Tartarughe-resim

1581-84 yıllarında inşa edilmiş olan bu sevimli çeşme, Giacoma della Porta’nın eseridir. Tepeye ulaşmaya çalışır gibi görünen kaplumbağa figürleri muhtemelen Bernini tarafından 1658 yılında eklenmiştir.

Fontana delle Tartarughe Nerede? Nasıl gidilir?

Piazza Barberini

Piazza-Barberini-resim

Bu işlek piazza, merkezinde yer alan Bernini’nin Triton Çeşmesi’yle görülmeye değerdir. Deniz kabuğundan su püskürten bir denizoğlanının betimlendiği çeşmede, Papa VIII. Urbanus’un hanedan arması da görüşebilir.

Papa VIII. Urbanus’un hanedan arması arı figürüdür.

Piazza Barberini Nerede? Nasıl Gidilir ?

Piazza Venezia

Piazza-Venezia-resim

İşlek trafiğin ortasında yer alan Roma’nın gerçek merkezi, iş çıkış saatlerinde beyaz eldivenli trafik polisinin ahenkli dansına tanık olur. Piazza’da, bir zamanlar Mussolini’nin balkona çıkıp faşist kalabalıklara seslendiği Palazzo Venezia dikkat çeker.

Piazza Venezia Nerede? Nasıl Gidilir?

Naiadlar Çeşmesi

Bernini’nin Triton Çeşmesi, yoğun trafiğin ortasında Glaucus’tan foşur foşur sular fışkırtan bu çeşmenin yanında çok cılız kalır. 1993-2001 arasında belediye başkanı olan Francesco’nun dedesi Mario Rutelli’nin 1888 tarihli çeşmesi, naiad ve at figürleriyle sarılmıştır.

Naiadlar Çeşmesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Piazza Santa maria in Trastevere

Mükemmel bir mahalle meydanı olan bu piazza, kafeler, mağazalar ve güzel bir restoranın yanı sıra, mozaikleri akşamları çok hoş bir ışıkla aydınlatılan Ortaçağ kilisesine dayanmış, 17. yüzyıl palazzo’suyla çok sevimlidir. Carlo Fontana’nın deniz kabuğu betimleriyle süslenmiş çeşmesi, genellikle turistlerin etrafı seyrederek dondurma yedikleri, birilerinin gitar çalarak eğlendiği basamakların üzerinde yükselir.

Piazza Santa maria in Trastevere Nerede? Nasıl Gidilir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here