Roma deyince akla aşk gelir! Aşıklar şehri olan Roma’da romantik yerleri sıralamadan olmaz… Gerek yeşil alanları olsun, gerek tarihi alanları ve hikayeleri olsun… Her köşesinden aşk fışkıran bu kentin romantik alanları da bir başka güzel. 11 Mart 2016 yılında vizyona girecek olan, Sarah Jessica Parker’ın da başrollerini aldığı ‘Roma’da Aşk Başkadır’ filmi de bu güzelliği gözler önüne sereceğe benziyor.. Siz de eşinizle, sevgilinizle, Roma tatilinizde bu mekanları es geçmemeye gayret etmelisiniz. İyi günde, yağmurlu günde.. sizler için en romantik 10 yeri sıraladık.

  1. Gianicolo

Gianicolo-roma-manzarasi

Bu zarif parkta el ele, kol kola gezmek çok keyiflidir. Ama sadece bu kadarla da kalmayın; kukla gösterilerini seyretmek, birkaç kukla satın almak, hatta atlı karıncaya binmek de unutulmaz bir deneyim olabilir. Ama en çok da kentin buradan görülen manzarasının keyfini çıkarın. Eğer öğle saatlerinde burada olursanız, her gün düzenli olarak duyulan top seslerine şaşırmayın.

  1. Pincio

19.yüzyılın başında Giuseppe Valadier tarafından tasarlanan bu güzel bahçeler, romantik yazarların gözdesi olan Roma’nın bir başka görülmeye değer manzarasıdır. Kafe/restoran Casina Valadier’nin sunduğu olanaklardan yararlanın, romantik bir ortamda bir şeyler yiyip içmek için bundan daha güzel fırsat bulunmaz.

  1. Gül ve Portakal Bahçeleri, Parco Savello

Parco Savello

Halka açık gül bahçelerinde, bahar aylarında mis kokular eşliğinde hoş bir yürüyüş yapabilirsiniz, dilerseniz daha sonra şemsiye çamlarının altında nehir manzarası, Trastevere ve San Pietro’nun görülebildiği portakal bahçelerine de uzanabilirsiniz. Tepeden aşağı inerken, antik Clivo di Rocco Savella’yı tercih edin.

  1. Villa Borghese

Banklar, çeşmeler, gölgelik yollar ve kuytularla dolu bu park çok güzeldir ama burada yapılacak en hoş etkinliklerden biri, ortasındaki adada klasik bir tapınak bulunan gölde sandal kiralamaktır.

  1. Dom Champagneria

Via Nazionale ve Via Cavour arasındaki tepelere kurulmuş olan 400 yıllık palazzo, ağırlıklı olarak bilgesel İtalyan şarapları ve şampanyaları sunan modern bir kokteyl barı olarak hizmet vermektedir. Canlı müzik atmosferin seçkinliğine katkıda bulunur; sinema severlerin ilgisini çekebilecek özel temalı film geceleri de dikkate değer. Mükemmel bir gece geçirmek ve eklektik kalabalığın arasına karışmak için kaçırılmayacak bir mekan…

  1. Jet Set 

İster inanın ister inanmayın, ilgi çekici faşist EUR kompleksi, kocaman pencerelerinden göl manzarasının görüldüğü, büyüleyici bir restorana sahiptir. Burada, gün içinde kürek çeken semt sakinlerini ve gölde süzülen ördekleri seyretmek çok zevklidir. Sunulan yemekler basit ama en az çevresi kadar da zariftir. Üstelik hafta sonlarında diskosu da var.

  1. Campidoglio’da Bir Akşam

Tepenin üzerinde yer alan üç palazzo, şık ve etkilyici aydınlatmasıyla geceleri büyüleyici bir havaya bürünür. Yumuşak eğimli tepeyi yavaş yavaş çıkıp, piazzanın etrafında bir iki tur atın, sonra da ihtişamla ışıklandırılmış Roma Forumu’nun ve Colesseum’un benzersiz manzarasının tadını çıkarın.

  1. Trevi Çeşmesi

Her zaman turistlerle dolu olan bu büyüleyici çeşme, gece gündüz demeden size bütün güzelliklerini sunmaktan çekinmeyecektir. Burada ayrıca romantik bir dilek tutup çeşmeye atabilirsiniz. Ayrıca, çeşmeye arkanızı dönüp bozuk para atarsanız Roma’ya bir kere daha geleceğiniz söylenir.

  1. Appia Yolu’nda Güzel Bir Pazar

Haftada bir gün, eski Via Appia Antica, tur otobüsleri dışında bütün trafiğe kapatılır. Böylece burada güzel bir bisiklet gezisi ya da yürüyüş yapma fırsatı bulabilirsiniz. Çam ve sedir ağaçlarıyla sarılmış bu yol, antik Romalıların ölülerini gömmeye geldikleri yerdi. Bu nedenle yol boyunca pek çok anıtmezar bulunur.

  1. Tre Scalini’de Gelato 

Ortasında bir kiraz sürprizi bulunan, kremalı, üçlü çikolata bombası, bu kafenin ünlü tartufo tarifine getirdiği yorumdur. Eğer paket alıp elinizde yiyecekseniz kimseyle paylaşmak istememeniz anlaşılabilir ama içeride kuytuda bir masada oturup bir taneyi paylaşmak da güzel olabilir. Kafe, Piazza Navona’nın hemen yanında bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here