Roma’da San Clemente kadar kendin çok katlı yapısını ve binlerce yıllık hazinelerini gözler önüne serecek bir kilise daha yoktur. Cumhuriyet dönemine tarihlenen İ.Ö. 2. yüzyıldan kalma en altındaki katman olduğu gibi bırakılmıştır. Kazı çalışmalarının yürütüldüğü sonraki bölüm İ.S. 1. yüzyıldan kalmadır. Burada İran tanrısı Mithra’ya adanmış bir tapınak ve erken hıristiyan döneminden bir evin kalıntıları bulunmaktadır. Bunların üstünde, İ.S. 4. yüzyıl tarihli kısmen bozulmamış bir bazilika yer alır. 1084 yılındaki Norman saldırıları sırasında bu bina yıkıldığında, onun üstü doldurulmuş ve üzerine, eski yapının orjinal parçalarıyla yeni bir kilise inşa edilmiştir. 1857 yılında İrlandalı Dominiken rahip Mullooly, tesadüfen alttaki kiliseyi bulmuş ve enkazın boşaltılma çalışmaları başlatılmıştır.

Bu civarda çok sayıda cafe ve restoran bulunmaktadır. Geleneksel bir Roma yemeği için Cannavota iyi bir seçimdir.

Yanınızda el feneri getirin. Böylelikle Mithraeum’un güzel dekorasyonunu daha iyi görebilirsiniz. Ancak fotoğraf ve video çekimine izin verilmez.

san-clemente-bazilikasi-ici

Mutlaka Görülmesi Gerekenler

 1. Apsis Mozaiği
 2. Sisinius Freskleri
 3. Mithraeum
 4. Azize Caterina Şapeli
 5. Aziz Clemens Mucizesi Freskleri
 6. Schola Cantorum
 7. İ.Ö. 1. yüzyıldan Kalma Domus
 8. Cosmati Süslemeli Zemin
 9. Paschalis Şamdanı
 10. Avlu ve Ön Cephe

 

Apsis Mozaiği

san-clemente-apsis-mozaiki

Yukarı kilise’de yer alan 12. yüzyıldan kalma bu bilgi ağacı betimi az bulunur bir güzelliğe sahiptir. Tombul çocuk melekler, alımlı hayvanlar ve gümrah bitkiler, eşsiz bir Cennet tasviri yaratır. Daha önce yıkılan 4. Yüzyıl kilisesinden alınmış benzeri cam ve taş bölümler vardır.

Sisinius Freskleri

Aşağı Kilise’nin bu fresklerinde, varlıklı pagan Sisinius’un Hristiyan karısının kendisini aldattığını fark ettiğinde kapıldığı öfke anlatışmıştır. Aziz Clemens’in gözü dönmüş kocayı yatıştırmaya çalıştığı söylenir. Sisinius’un kızgın sözleri bugüne kadar gelebilen, bilinen ilk italyaca yazıtlar arasında ilgi çekici bir örnektir.

Mithraeum

san-clemente-mithraeum

İki yanındaki platformlarda özel yemek davetlerinin verildiği triclinium, sadece erkeklere ayrılmıştı ve gökyüzüne yeniden çekilmeden önce birlikte yemek yiyen tanrıları çağrıştırıyordu. Bu altar resminde, Yaradılışı uygulamak için kurban edilen kozmik Boğa betimlenmiştir.

Azize Caterina Şapeli

Yukarı Kilise’deki restore edilmiş freskler 15. yüzyılda Floransalı sanatlı Masolino tarafından yapılmıştı. Büyüleyici fresklerde İskenderiyeli Azize Caterina’nın yaşamından sahneler betimlenmiştir. Freskler, aynı zamanda, Erken Floransa Rönesans sanatına bir göz atmak için de görülmeye değer.

San Clemens Mucizesi Freskleri

Aşağı Kilise’nin bu fresklerinde Aziz Clemens’in suda boğulan bir çocuğu kurtarması anlatılır.

Schola Cantorum

san-clemente-schola-cantorum

Yukarı Kilise’deki Papa II. Johannes’in i.S. 535-55 armağını olan kapalı koroyeri, yeni bir koroyeri yapılırken olduğu gibi korunmuştur. Burada, mermer kakma panolar, mermer kakma panolar, rengarenk mozikler ve erken Hristiyanlık simgeleri görülmeye değer.

İ.Ö. 1. Yüzyıldan kalma Domus

Bu evin, büyük olasılıkla bir erken Hristiyan şehidine ya da Aziz Clemens’in akrabı olan Clemens adındaki bir adama ya da dine döndürülmüş bir Yahudiye ait olabileceği sanılmaktadır. 4. Yüzyıl tarihli kilise 1. yüzyıldan kalma evin üzerine inşa edilmiştir.

Cosmati Süslemeli Zemin

Cosmati ailesi tarafından geliştirilen bu süsleme tekniğinde, Roma kalıntılarından alınma taş fragmanlarla zarif, geometrik desenler yaratılmıştır.

Paschalis Şamdanı

Antik Cosmati cam ve mozaik işçiliğiyle bezenmiş 12. yüzyıldan kalma burgulu şamdanlar yukarı Kilise’deki en güzel yapıtlar arasında öne çıkar.

Avlu ve Ön Cephe

Kilisenin asıl girişi, bir zamanlar ön avludaki sütunlu meydandaydı. Avludaki çeşme ve kilisenin süslemeli ön cephesi 18. yüzyılın başında eklenmiştir.

İki kiliseye de Via di San Giovanni in Laterano üzerindeki küçük piazza’dan, yan kapıdan ya da balkonlu ön kapıdan girebilirsiniz. Aşağı Kilise’ye ve arkeolojik kalıntılara girmek için sakristinin dalızında geçilir. Burada aynı zamanda iki kiliseye ve Mithra tapınağına ait sanat eserleri, kitaplar ve ilgi çekici kartpostallar da bulunur. Aşağıdaki 1. yüzyıl tarihli geçitler kapalı yerlerde kendilerini rahat hissetmeyenlere göre değildir ama hiç olmazsa bir yeraltı su kaynağının sesine kulak vermek sakinleştirici bir etki yaratabilir.

San Clemente Nerede? San Clemente’ye nasıl gidilir ?

 

 • Hergün sabah 09.00-12.30 ve 15.00-18.00 saatleri arasında açıktır. Sadece pazar günleri saat 10.00’dan itibaren açıktır.
 • Alt katlara giriş ücreti 3 Euro’dur. Onun dışında ücretsizdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here