Bazı kiliseler, Roma sanatı ve mimarisi üzerine bir kitap gibi de okunabilir. Erken rönesans (Pinturicchio, Bramante), Yüksek Rönesans (Raffaello) ve Barok (Caravaggio, Bernini) ustalar, resim, heykel, mimari ve dekorasyon gibi pek çok sanat dalında dehalarını sergilemişlerdir. Bir kilise, aynı zamanda, hep birlikte bir öykü anlatan sanar ederlerini koruyarak (pek çok italya şapeli bölünmüş ve resimleri bugün müzelere taşınmıştır.) belli başlı şapelleriyle günümüze kadar gelebilmiştir. Cerasi şapelinde Caravaggio ile fresk sanatçısı Carracci’nin eseri olan Petrus, Paulus ve Bakire betimi, tonozda da, onların Cennet’le ilişkileri anlatışmıştır. Bernini, Raffaello’nun Chigi Şapeli’ni yenileyerek dar bir mekanda düzenlenen sanat eserlerinin görkemine katkıda bulunmuştur.

Canova ve Rosati kafelerinin ikisi de Piazza del Popolo’dadır.

santa_maria_del_popolo-ici

Mutlaka Görülmesi Gerekenler

 1. Aziz Petrus’un Çarmıha Gerilmesi
 2. Aziz Paulus’un Dine Dönmesi
 3. Raffelo’dan Chigi Şapeli
 4. Bernini’den Chigi Şapeli
 5. Pinturicchio’dan Tapınma
 6. Sansovino’nun Mezarları
 7. Marcillat’ın Vitray Pencereleri
 8. Bramante’den Apsis
 9. Cybo Şapeli
 10. Sebastiano del Piombo’dan Barike’nin Doğumu

Kilisenin hazineleri, koro ve apsis bölümündeki Yüksel Altar’ın arkasında görülebilir. Ayin olmadığı zaman, altarın solundaki perdenin arkasından içeri girebilir, ışık-metreye bozuk para atarak eserleri görebilirsiniz.

Aziz Petrus’un Çarmıha Gerilmesi

Caravaggio, bu çalışmasında erken dönem eserlerinde olduğu gibi kanlı ve şiddet dolu sahneleri ışık gölge oyunlarıyla gözlerden gizlemeyi tercih etmiştir. Sanatçının doğalcı figürleri sessizce görevlerini yaparlar, yorgun işçiler, üzgün gözlerle bakan Petrus’u çarmıha germekle meşguldürler. Caravaggio bu eseri 1601 yılında tamamlamıştır.

Aziz Paulus’un Dine Dönmesi

Caravaggio, burada da, bütün çarpıcı etkiyi ışıkla yaratmış, şaşkın Paulus’u ışık huzmesiyle donatmıştır.

Raffelo’dan Chigi Şapeli

Raffaello, bu şağelin yanı sıra, freskleri ve niş heykelleri de (1519-23) papalık bankacısı Agostino Chigi için tasarlamıştır.

Bernini’den Chigi Şapeli

Kardinal Fabio Chigi, Raffaello’nun 130 yıl önce başladığı işi tamamlaması için Bernini’yi görevlendirmiştir. Sanatçı, İncil konulu iki niş heykeli dışında orjinale sadık kalmıştır.

Pinturicchio’dan Tapınma

Raffaello’nun yaşlı, çağdışı, della Rovere şapelindeki 1490 tarihli bu çalışmasında ustaları Perugino’nun duru Umbria tarzını daha fazla benimsemiştir. Francesco da Sangallo’nun eseri olan Kardinal Cristoforo’nun mezarı da şapelde yer almaktadır. Madonna ve Çocuk ile öne çıkan Domenico’nun mezarı ise, Mino da Fiesole’nin eseridir.

Sansovino’nun Mezarları

Toscanalı Andrea Sansovino, geleneksel uzanmış yatar duruşa Rönesans-Etrüsk havası vererek figürleri zafer takının altında betimlemiştir. Kardinal Girolamo Basso della Rovere ile Kardinal Asciano Sforza’nın figürleri hiç de uyuyormuş gibi durmazlar.

Marcillat’nın Vitray Pencereleri

Ünlü Fransız vitray pencere ustası Guillaume de Marcillat’ın Roma’da bulunan bu tek çalışmasında, İsa’nın Çocukluğu ve Bakire’nin Yaşamı’ndan sahneler betimlenmiştir.

Bramante’den Apsis

Rönesans mimarının Roma’daki ilk çalışması, 1500 civarında II. Julius tarafından sipariş verilmişti. Aydınlık koroyeri ve deniz kabuğu biçimli apsis görülmeye değer.

Cybo Şapeli

Çok renkli Barok mermer sülemeler, Carlo Maratta’nın Günahsız Doğum altar panosunu başarıyla birleştiren Carlo Fontana’nın 1682-7 yıllarından kalma görkemli eseridir.

Sebastiano del Piombo’dan Barike’nin doğumu

Chigi Şapeli’ndeki altar panosu, kubbede yer alan Neo-pagan konularla büyük zıtlık yaratır. Kubbede, Chigi’nin astrolojik gezegenini simgeleyen tanrıların kutsanması betimlenmiştir.

Pincio’daki Domitia aile mezarlığına gömülen Neron’un hayaletinin, bu civardaki lanetli bir ağaçta yaşayan kargalara musallat olduğu söylenir. Papa II. Paschalis, 1099’da ağacın yerine halkın parasıyla bir şapel yaptırarak, ahaliyi hayaleti kovduğuna ikna etmiş. 1227 yılında genişletilen şapel, 1472-7 yılları arasında Lombard tarzında yenilenmiştir. Rönesans ön cephe Andrea Bregno’ya affedilmektedir. Bernini ise, iç mekandaki Barok düzenlemeleri yapmıştır.

Santa Maria del Popolo hakkında gerekli bilgiler

Santa Maria del Popolo Nerde ? Santa Maria del Popolo Haritası

 • Pazartesiden, Cumartesi gününe kadar sabah 7:30, öğlen 12 saatleri arası, 16.30-19.00 saatleri arasında açıktır.
 • Pazar günleri sabah 8.00 – 13.30 saatleri arasında ve 16.30, 19.30 saatleri arasında açıktır.
 • Girişler ücretsizdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here