Roma Ulusal Müzesi, mükemmel klasik sanat koleksiyonuyla, 1981 yılında kapatılan Diocletianus Hamamları’nda çok geniş bir alana yayılmaktadır. Koleksiyon, 1998 yılında, 21.yüzyıla yaraşır bir müze olarak pek çok bölüme ayrılarak düzenlendi. Ludovisi, Mattei ve Altemps heykel koleksiyonları, Piazza Navona yakınlarındaki 16.yüzyıldan kalma Palazzo Altemps’e taşındı. En güzel heykellerin yanı sıra, daha önce sergilenmeyen antik mozaikler ve fantastik freskler (bunların ayrıntılarını bu sayfada bulabilirsiniz.), bir zamanlar Cizvit Okulu olan Termini yakınlarındaki 19.yüzyıl tarihli Palazzo Massimo alle Terme’ye götürüldü. Antik Aula Ottagona, kocaman hamam heykellerini aldı ve Diocletianus Hamamları mükemmel koleksiyonu ve sergi alanıyla 2000 yılında yeniden kapılarını halka açtı. 

Not: Birşeyler yemek isterseniz, Palazzo Altemps’ten çıkınca Piazza Navona’ya gidip Tre Scalini’de bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Önemli: Palazzo Massimo biletleri için bir iki gün önceden arayın. Üst kattaki mozaikler zaman sınırlamalı biletle gezilir. Biletler hızla tükenmektedir.

Mutlaka Görülmesi gerekenler

 1. Augustus Heykeli
 2. Triclinium Freskleri
 3. Dört Araba Sürücüsü Mozaiği
 4. Niobe’nin Yaralı Kızı
 5. Dionysos’u Emziren Leucotea
 6. Bronz Dionysos
 7. Disk Atıcısı
 8. Ostio Altarı
 9. Giunio Basso’nun Bazilikası’ndan Sahneler
 10. Sikke Koleksiyonu
 1. Augustus Heykeli

palazzo-massimo-augusus-heykeli

Roma’nın ilk imparatorunun bu heykeli bir zamanlar Via Labicana’da duruyordu. Heykelde imparatorun başını da örten bir toga giydiği görülmektedir; bu, İ.S. 12 yılında, adına eklettiği Pontifex Maximus (yüksek rahip) unvanının bir yansımasıdır.

 1. Triclinium Freskleri

Yemyeşil bahçelerin betimlendiği bu freskler (İ.Ö. 20-10), imparatorun karısı Livia’nın villasından gelmedir; bunlar, sıcak yaz aylarında serin olması için kısmen yeraltına gömülmüş bir yemek salonu olan triclinium’u süslüyordu.

 1. Dört Araba Sürücüsü Mozaiği

Soylu Severi ailesi, spora o kadar düşkünmüş ki, İ.S. 3.yüzyıldan kalma villalarının yatak odalarını, araba sürücülerinin betimlendiği mozaiklerle dekore ettirmiş. Sürücülerin kıyafetleri, Roma stadyumunun dört takımını belirten geleneksel renkleri taşımaktadır.

 1. Niobe’nin Yaralı Kızı 

Niobe’nin kızlarından birini betimleyen bu heykelde, kardeşlerini öldüren oka uzanmaya çalışan figürün, İ.Ö. 440 civarında bir Yunan tapınağı için tasarlandığı düşünülmektedir. Tapınağı daha sonra Iulius Caesar ele geçirmiştir.

 1. Dionysos’u Emziren Leucotea 

1879 yılında keşfedilen bu villa, görkemli freskleriyle öne çıkar. Yatak odasında, nişlerdeki bazı sahnelerin yanı sıra, şarap tanrısını emziren bir su perisi betimlenmiştir.

 1. Bronz Dionysos

Bugüne dek gelebilen klasik bronzların sayısı fazla değildir; İ.S. 2.yüzyıldan kalma bu bronz, apaçık zarafetinin ve süslemelerinin de ötesinde özeldir. Figürün sarı gözleri, kırmızı dudakları ve başlarındaki süslü saç bandı hala görülebilmektedir.

 1. Disk Atıcısı 

Myron’un İ.Ö. 450 tarihli ünlü Yunan orijinalinin İ.S. 2.yüzyıldan kalma bu mermer kopyası, orijinal bronza o kadar sadık kalmıştır ki, heykelin kusurlu orantısını da olduğu gibi kopyalamıştır.

 1. Ostia Altarı 

Traianus dönemi bu görkemli altarda, Roma’nın temelleri ile Mars ve Venüs arasındaki ilişkinin anlatılmaya çalışıldığı görülür. Mars, Roma’nın efsanevi kurucusu Romulus’un babası olarak betimlenmiştir. Venüs ise, Troya’dan Roma’ya gelerek Iulia hanedanını (Caesar’ın kendi yarattığı aile ağacı) kuran Aeneas ile birliktedir.

 1. Giunio Basso’nun Bazilikası’ndan Sahneler

Rengarenk mermer zeminler, varlıklı Romalı aileler arasında pagan dinlerin kaybolmakta olduğunu anlatır. İ.S. 331 yılında hristiyanlığı benimsemiş olan imparatorlukta, konsül Ginuo Basso toplantı salonundaki panoda araba sürücüsü olarak betimlenmiştir.

 1. Sikke Koleksiyonu

Bu ilgi çekici koleksiyonda Roma Cumhuriyeti ve imparatorluğundan başlayarak, ortaçağ ve Rönesans boyunca lira ve Euro da dahil olmak üzere İtalya’da kullanılan madeni ve kağıt paralar sergilenmektedir.

Palazzo Massimo’nun Cumhuriyet’e ve Erken İmparatorluğa ilişkin bütük heykelleri, daha önceki dönemden bazı değerli yapıtlarla birlikte giriş katında sergilenmektedir. Birinci katta, İmparatorluk döneminden 4. yüzyıla kadar olan siyasi, kültürel ve ekonomik konulara ilişkin eserler yer alır. Belli bir zaman diliminde gezilmesi gereken ikinci katta, antik mozaikler ve göz alıcı freskler yer alır. Sikke ve para koleksiyonu, sekiz yaşında bir kızın mumyası ve bazı altın mücevherlerle birlikte bodrum katta görülebilir.

Palazzo Altemps Koleksiyonu

Zevk Bahçesi Loggia’sı

Loggia fresklerinde o zamanlar Yeni Dünya’dan getirilen egzotik hayvanlar, bitkiler ve meyveler betimlenmiştir.

Athena Parthenos

İ.Ö. 1.yüzyıl tarihli Yunan heykeltıraş Antiokhos, bu parçayı, antik sanatın en ünlü betimlerinden biri olan Atina’nın Parthenon’undaki kayıp Athena’ya uyacak biçimde yapmıştır.

‘Grande Ludovisi’ Lahti 

Grande-Ludovisi-lahti

İ.S. 3.yüzyılın ortasından kalma bu lahit, derin oymalarıyla dikkat çeker. Lahitte, Romalılar’ın barbar Ostrogotlar’a karşı kazandığı zaferler anlatılmıştır.

Orestes ve Elektra

İ.S. 1.yüzyıldan kalma heykel, Yunan heykeltıraş Praksiteles’in eserlerini kopyalayan Menelaus tarafından yapılmıştır. Onun hemen yanında bulunan 15.yüzyıldan kalma fresk parçalarında ise, Girolamo Riario ve Caterina Sforza’nın düğününden bazı armağanlar betimlenmiştir.

Ludovisi Tahtı

İ.Ö. 5.yüzyıldan kalma rölyeflerde, Calabria’nın bir Yunan kolonisinden Roma’ya gelen Aphrodite’nin doğumu anlatılmıştır. Rölyefler 19.yüzyılda keşfedilmiştir.

Satyr ile Dionysos

İmparatorluk döneminde Yunan heykellerine büyük bir hayranlık duyuluyordu. Bu Dionysos, satyr ve panter gibi kompozisyonlar çok modaydı.

Lavta Çalan Apollon

Müzede, İ.S. 1.yüzyıldan kalma iki tane Apollon vardır. Bunların ikisi de 17.yüzyılda restore edilmiştir.

İntihar Eden Galyalı

Ölmüş karısının kolunu tutan ve kendisini öldürmek üzere betimlenen bu figür, bir üçlünün parçasıdır. Capitolino’daki Ölen Köle gibi Iulius Caesar tarafından Galya zaferini kutlamak amacıyla sipariş verilmiştir.

Mısır Heykelleri

Mısır koleksiyonları, bu kültürün Roma üzerindeki etkileri temel alınarak siyasi dinbilim, popüler inanış ve ibadet mekanları olarak üçe ayrılmıştır. İ.Ö. 2.yüzyıldan kalma, granit Bull Api ya da Brancaccio Boğası görülmeye değer.

Ludovisi Hera’sının Devasa Başı

Alman yazar Goethe, bu büst için ‘Roma’da ilk görüşte aşk’ demiştir. Büstün, Cladius’un annesi Antonia’nın yüzünü taşıdığı düşünülmektedir.

Antik Roma Sanatı

 Antik Roma sanatı, o zamanki kültürü gibi bir hayli tutucuydu. En kalıcı sanat biçimi olan heykel ise, aynı biçimde hiç yaratıcı değildi. Romalılar, Cumhuriyet döneminin ortalarından İmparatorluk dönemine kadar ünlü Yunan şaheserlerinin kopyalarını üretmekle yetindiler. Sezarlar, Yunanistan’dan ve güney İtalya’daki kolonilerden gemiler dolusu Altın Çağ heykeli getiriyorlardı; Roma işliklerinde bulunan çeşitli pozlardakş toga giymiş, başsız figürler, omuzlarına oturtulacak siparişi bekliyordu. Romalılar’ın en başarılı olduğu konu, özellikle doğalcılığın hala itibar gördüğü erken İmparatorluk dönemine kadar portrecilikti. Resim sanatı ise, Pompeii örneklerine dayanan tarzlarına ayrılabilir. Bunların ilki mermer pano görünümü, ikincisi mimari görünümü, üçüncüsü küçük temsili görünümler, dördüncüsü ise, göz yanıltıcı görünümlerdir. Mozaik ilk başlarda zeminin sağlam olması için uygulanan bir teknikti, basit siyah beyaz taşlardan oluşan düz zemin ya da küçük mermer parçalarla kontur ve gölge etkileri yaratılan incelikli duvar panoları yapılıyordu. Opus sectile (mermer kakma) ise, doğudan alınma bir yöntemdi. 

Antik Sanat Koleksiyonları

 1. Museo Nazionale Romano
 2. Vatikan Müzeleri
 3. Musei Capitolini
 4. Montemartini
 5. Ara Pacis
 6. Villa Giulia
 7. Traianus Sütunu
 8. Marcus Aurelius Sütunu
 9. Palatino Antiquarium
 10. Museo Baracco

 

Museo Nazionale Romano Nerde, Nasıl Gidilir?

 • 7 gün geçerli 20 Euro tutarındaki biletle Musep Nazionale Romanı sit alanlarına ve arkeolojik alanlara girilebilir. 7 Euro tutarındaki Museo Nazionale Romano kartı bütün müzelere 3 günlük giriş olanağı sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here