Tarih, romantizm ve kültürüyle herkesi etkileyen Roma, yeşil alanlarıyla da bizleri etkilemeye devam ediyor. Tarihi eserleri kadar, yeşil alanlarıyla da ünlüdür Roma.

Özellikle güneşli günlerde gezmekten zevk alacağınız yerleri sizin için sıraladık.

  1. Villa Borghese

villa-borghese-home

Güzel çeşmeler ve gölgelik kuytularla sarılmış zarif ve geniş bahçeler, yürüyüş yapmak, koşmak ya da sadece bir şeyler atıştırarak dinlenmek için idealdir. Suni gölde kürek çekebilir, parkta bisiklet ya da paten kiralayabilirsiniz.

  1. Pincio

pincio-roma

Roma’nın ünlü manzarasının tadını çıkarmak için en uygun zaman gün batımıdır. Su saati, tarihten ünlü simaların büstleri, Hadrianus’un gözdesi Antinous’un mezarındaki Mısır dikilitaşı da görülmeye değer.

  1. Villa Celimontana

Villa-Celimontana-roma

San Filippo Neri’nin Yedi Kilise Ziyareti’ni yürürlüğe koyduğu, Mattei Ailesi’nin de hacılara yiyecek bir şeyler verdiği 1552 yılından bu yana, burada piknik yapmak bir gelenek olmuştur. Burada yaz aylarında akşam yemekli konserler verilir.

  1. Villa Doria Pamphilj

Villa-Doria-Pamphilj-roma

Roma’nın en büyük yeşil alanı olan bahçeler, Gianicolo’dan antik Via Aurelia’ya kadar uzanır. Burası, koşu sporu için harika bir mekandır. İşaretli koşu yolları ve egzersiz için alanlar vardır. Bahçede villalar, çeşmeler, göller ve seralar dikkat çeker. Güzel şemsiye çamlarının gölgesinde piknik yapabilir ya da canınızın istediği gibi dolaşabilirsiniz.

  1. Orto Botanico

Orto-Botanico-roma

Palazzo Corsini’nin zarif botanik bahçeleri ve çevresi, bir iki saatliğine kentin keşmekeşinden kaçıp, 7000’i aşkın bitki ve ağaç türünün zenginleştirdiği aromalı havayı solumak için mükemmel bir fırsattır. Bugün Roma Üniversitesi’ne ait olan bahçeler, ekosistemlerine göre ayrılmış bölgeye özgü türlerin yanı sıra egzotik bitkilere de sahiptir.

  1. Villa Sciarra

Villa-Sciarra-roma

Bu küçük bahçe, çeşmeler, mimari yapılar, havuzlar, loggiolar ve heykellerle süslenmiştir. Güzel yürüyüşler yapabileceğiniz gölgeli yollarının yanı sıra, yorgunluk atabileceğiniz yemyeşil çimleri de vardır. Burası çocukların da hoşuna gidebilir.

  1. Villa Ada

Bir zamanlar III. Vittorio Emanuele’nin avlağı olan geniş bahçeler şimdi halka açılmıştır ve yemyeşil çimenler, dingin havuzlar ve çalılıklarla çok güzeldir. Kalabalık kentten uzaklaşmak için dingin bir sığınak olmanın yanında, yaz geceleri verilen konserleri ve göl kenarında kurulan yiyecek tezgahlarıyla da dikkate değerdir.

  1. Piazza Cairoli

Kentin yeni parklarından biri olan Piazza Cairoli, yoğun merkezden güzel bir kaçış olanağı sunar. Düzgün biçilmiş çimler, rengarenk çiçekler, çeşmelerin dinlendirici şırıltısı ve gölgelik bir bank yorgunluk atmak için idealdir.

  1. Colle Oppio

Forum ve Collesseum civarında, yaz güneşi altında saatler boyu yürüdükten sonra tepenin yeşil eğimine uzanmak çok zevklidir. Colle Oppio parkının büyük bölümü, bir zamanlar Neron’un Altın Evi’nin çatısıydı. Buradan odaların çatı penceresi görülebilir. Dilerseniz, Traianus Hamamları’nın bölgeye yayılmış kalıntılarını da gezebilirsiniz.

  1. Parco della Resistenza dell’8 Settembre

Bir zamanlar toz toprak içinde kalan park, bugün semt sakinlerinin sığındığı güzel bir yeşil alan haline getirilmiştir. Kentte duvarla sarılmamış, kapısı olmayan tek park olduğu için, akşam yemekten sonra ay ışığıyla yıkanan bahçede dolaşmak zevkli olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here