Borghese Galerisi, dünyanın en güzel küçük galerilerinden biridir. Bernini’nin mükemmel heykelleri ile Caravaggio’nun ilgi çekici resimleri, genellikle Klasik, Rönesans ve Neo-Klasik dönem eserlerle aynı odalarda sergilenir. 17.yüzyıldan kalma villa, bir zamanlar erken Barok sanat hamilerinden Kardinal Scipio Borghese’ye ait olan Villa Borghese’nin yemyeşil bahçesinde yer alır. Kardinal, genç Bernini ile Caravaggio’nun da koruyuculuğunu üstlenmiş ve Roma’nın en zengin koleksiyonlarından birini oluşturmuştur.

Not: Müzenin giriş katında güzel bir kafe vardır. Hemem yanıdaki Galleria Nazionale d’Arte Moderna’daki ise daha güzel ve manzarası vardır.

Galeriyi gezebilmek için rezervasyon yaptırmak gerekir. Biletinizi çok önceden ayırtın. Biletlerde zaman sınırlaması vardır. Genellikle haftalar öncesinden tükenir.

Mutlaka görülmesi gereken yerler

 1. Bernini’den Apollan ve Daphne
 2. Bernini’den Persephone’nin Kaçırılışı
 3. Bernini’den Davud
 4. Caravaggio’dan Yılanlı Madonna
 5. Canova’dan Pauline Bonaparte
 6. Caravaggio’dan Hasta Bakkhos Olarak Kendi Portresi
 7. Raffaello’dan Çarmıhtan İndiriliş
 8. Bernini’den Aeneas ve Ankhises
 9. Tiziano’dan Kutsal ve Dindışı Aşk
 10. Correggio’dan Danae

1- Bernini’den Apollon ve Daphne

bernini-apollon-ve-daphne

Mermerde dondurulmuş bu mükemmel anda, Apollon, defne ağacına dönüşmekte olan Daphne’ye ulaşmak üzereyken betimlenmiştir.

2- Bernini’den Persephone’nin Kaçırılışı

Bernini-Persephone-Kacirilisi

Bernini, bu başyapıtını ortaya koyduğunda 23 yaşındaydı. Hades’in kaslı vücudu, başını kahkahayla geriye atmıştır, güçlü parmakları ise genç bakirenin narin tenine gömülmüştür.

3- Bernini’den Davud

bernini-davud

Genç Bernini’nin Davud’u Michelangelo’nun Rönesans heykeline Barok bir yanıt niteliğindedir. Davud’un yüzü çok etkileyicidir.

4- Caravaggio’dan Yılanlı Madonna

caravaggio-yilanli-madonnaBu altar panosunun sadeliği Barok zevkin çok dışındadır. Resim kısa bir süre San Pietro’da kalmış, sonra daha önemsiz bir kiliseye götürülmüş, en sonunda da Borghese’ye satılmıştır.

 

 

5- Canova’dan Pauline Bonaparte

canovadan-Pauline-Bonaparte

1593 yılından kalma şarap tanrısı olarak kendi portresi büyük bir titizliğin eseridir. Resimde, sanatçının daha sonraki eserlerinden daha ince fırça darbeleri dikkat çeker.

6- Caravaggio’dan Hasta Bakkhos Olarak Kendi Portresi

1593 yılından kalma şarap tanrısı olarak kendi portresi büyük bir titizliğin eseridir. Resimde, sanatçının daha sonraki eserlerinden daha ince fırça darbeleri dikkat çeker.

7- Raffaello’dan Çarmıhtan İndiriliş

Borghese’nin en ünlü resmi, ne galerinin ne de Raffaello’nun en iyi eseridir. Perugialı Atalante Baglioni tarafından sipariş verilen eser, muhtemelen, soylu kadının suikaste kurban giden oğlunun anısına yaptırılmıştır.

8- Bernini’den Aeneas ve Ankhises

Bernini-Aeneas-Ankhises1613 tarihli çalışmasında, Pietro Bernini 15 yaşındaki oğluna tavsiyelerde bulunmuş olmalı. Heykelin biraz utangaç ve durağan yapısı dikkat çeker ama sanatçının dehası belirgindir.

 

 

9- Tiziano’dan Kutsal ve Dindışı Aşk

Tiziano’nun bir düğün kutlaması için yaptığı alegorik resimde genç geline dünyevi aşkın kutsal aşkın, seksin de kutsal evliliğin bir parçası olduğu öğütlenir.

10- Correggio’dan Danae

Bu başyapıt Ovidius’un Dönüşümleri’ine gönderme yapar. Cupido, Danae’yi örten kumaşı çekerken, altın yağmuru olan lupiter genç kadının üzerine yağar.

Borghese Koleksiyoncuları

Scipione, 17. yüzyıldan kalma villasından, amcası Papa V. Paulus’un armağan ettiği koleksiyonun yanı sıra, genç Bernini’nin heykellerini de sergilemiştir. Camillo Borghese, Pauline Bonaparte ile evlendiğinde, geniş Klasik heykel koleksiyonunu 1809 yılında kayınbiraderi Napoleon’a bırakmıştı. Bu nedenle bu eserler bugün, Paris’teki Louvre müzesinden bulunmaktadır.

Galleria Borghese nerede ?

Viila Borghese, Via Pinciana üzerindedir.

Galleria Borghese gezisi için gerekli bilgiler.

Websitesi: www.galleriaborghese.it

 • Rezervasyon için www.ticketeria.it adresinden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Çok yoğun ve kalabalık olduğundan çok önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz.
 • Salı gününden Pazar gününe kadar sabah 09.00’dan akşam 19.00 saatleri arasında açıktır.
 • Giriş ücreti 8.5 Euro, 18-25 yaş arasındakilere ve AB vatandaşlarına 7.25 Euro, öğrencilere, 65 yaş üstündekilere ve gazetecilere 4 Euro.
 • En fazla 2 saat içeride kalabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here