Yaklaşık 400 dönümlük alana yayılmış stüdyolar Ben Hur’dan Fellini’nin ünlü “Tatlı Hayat” filmine, Martin Scorsese’nin “Gangs of New York”undan Audrey Hepburn’un rol aldığı “Roma Tatili” gibi  birçok filmin sahnelerine ev sahipliği yapmış. 1937 yılında Mussolini’nin faşist yönetimi altında, özellikle propaganda filmleri çekilmesi için “sinema en iyi propaganda aracıdır” düşüncesiyle kurulan Cinecitta’da bu dönemde İtalyan kahramanlığını öne çıkaran filmler çekilmiş. İkinci Dünya Savaşı sonuna Roma’nın bombalanmasından nasibini alan stüdyolar, savaşın ardından bir süre evsiz kalan kişiler için sığınak olarak da kullanılmış.

“Cinecitta Stüdyoları”; İtalyanca “Sinema’nın Işığı” anlamına geliyor.

La Dolce Vita

Fellini’nin, 1950’lerin Roma tatlı hayatını ele aldığı 1960 klasiği, Ebedi Kentin uluslararası çekim merkezi olduğu zamanları anlatır. Marcello Mastroianni, bu dekadan yaşam biçimine kapılmış gazeteciyi oynarken, daha sonra yaptığı işe adını verecek olan Paparazzo adındaki karakter de Via Veneto kafelerindeki ünlüleri basmaktadır.

La Dolce Vita Fragmanı

Fellini’den Roma

Fellini’nin Roma’ya adadığı 1972 tarihli yapıtında, modernleşme yolunda ilerleyen kentin tarihi mirası ve komik bir papalık moda gösterisiyle eleştirilen Vatikan kurumları dikkat çeker. Ünlü Yönetmen, Cinecitta stüdyolarında özel bir platfom yaptırarak, kent trafiğinin akışını bozmadan yoğun saatlerde çekim yapabilmiştir.

“Roma” Fellini Fragmanı

Ben Hur

Bir zamanların büyük bütçeli (50 milyon$) gladyatör filmi 1959’da çekilmiştir. William Wyler, köleliğe karşı çıkan Yahudi prens rolünde Charlton Heston’u yönetmiştir. Özgürlüğünü kazanan prens, çekildiği günden bu yana pek çok film sahnesinde anımsanan, dönemin araba yarışına katılmıştı. Film 11 dalda Akademi Ödülü almıştır.

Ben Hur Fragmanı

Bisiklet Hırsızları

Vittorio de Sica’nın 1948 tarihli Yeni Gerçekçi filmi, 1940’ların sonunda Roma’da geçen bir belgeseldir. Savaş sonrası Roma’da bütün değerlerin yitmekte olduğunu gören dürüst bir aile babası, evini geçindirebilmek için ihtiyaç duyduğu bisikletin çalışması üzerine hırsızların peşinden koşmaya başlar.

Bisiklet Hırsızları – Ladri di Biciclette –  Fragmanı

Kleopatra

Joseph Mankiewicz’in 1963 tarihli epik filmi, binlerce figüran, görkemli setler ve kostümler eşliğinde, Elizabeth Taylor ile Richard Burton’un arasındaki çekimin de katkısıyla, gişe rekorları kıran ilk Hollywood filmi olmuştu.

Kleopatra Fragmanı

Roma, Açık Şehir

II. Dünya Savaşı sırasında Roma Direnişi’ni konu alan 1946 tarihli etkileyici yapımda, Roberto Rossellini, savaşın bitiminden aylar sonra kentte gerçek askerlerle gerçek olaylar yaratarak belgesel tarzında bir anlatım dili yaratmak istemiştir. Genç Fellini de senaryoya katkıda bulunmuştur.

Roma, Açık Şehir Fragmanı

Roma Tatili

1953 yılında, geleceğin yıldızı Audrey Hepburn’ü yaratan romantik komedide, beş parasız yazar Gregory Peck’le kenti dolaşan asi prenses Akademi Ödülü kazanmıştır.

Roma Tatili, Roman Holiday Fragmanı

Caro Diario

1994 yılında Nanni Moretti’nin küçük motosikletiyle Roma sokaklarında dolaşırken, yönetmenin kişisel filmlerinden birine de tanık oluruz.

Caro Diario Fragmanı

Hayat Güzeldir

1998 yılında beklenmedik bir başarı yakalayan film, Nazi işgalindeki İtalya’da komedi unsurlarıyla ördüğü olayları anlatmaktadır. Yazar/yönetmen/aktör Roberto Benigni’nin, oğlunu savaşın yıkıcı etkilerinden korumak için Nazi toplama kampında sahnelediği göz yaşartıcı ve inanılmaz oyun, üç dalda akademi ödülü almıştır.

Hayat Güzeldir, La vita è bella Fragmanı

New York Çeteleri

Hollywoodlu yönetmen Martin Scorsese, 1840’ların New York’unu yaratabilmek için 100 milyon $ harcamış, 2002 tarihli filmi için de Cinecitta stüdyolarına bir transatlantik ısmarlamıştı.

New York Çeteleri, Gangs of New York Fragmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here