Wolfgang Goethe

Büyük Tur’un ilk seyyahlarından biri olan Alman yazar Goethe 1786-88 yılları arasında, Corso’da bugün müze olan bir evde kalmıştı. Burada kaleme aldığı İtayla Seyahati, daha sonra kenti ziyaret eden turistler ve ziyaretçiler için temel bir başvuru kaynağı olmuştur.

John Keats

Romantik İngiliz şair, hem sağlığına iyi geleceğini düşündüğü için hem de sanat eserlerini ve italyan yaşam tarzını tanımak istediğinden 1820 yılında Roma’ya gelmiştir. Keats 25 yaşında, İspanyol Merdivenleri’nin yakınındaki bir dairede veremden ölmüştü.

Henry James

New Yorklu yazar hayatının yarısını Avrupa’da geçirmiştir. Daisy Miller, Roma Tatili ve Bir Genç Kadının Portresi ile seyahat günlüğü İtalyan saatleri, hep Roma’da geçer. 1869 yılında yazdığı bir mektupta şöyle der: ” Hayatımda ilk defa yaşadığımı hissediyorum! Bir tek sevdiğim Roma var, bana can veren!”

Nathaniel Hawthorne

1857-59 yılları arasında Roma’da yaşayan Amerikalı yazar, Capitolino müzelerindeki antik heykellerden o kadar etkilenmiş ki, son romanı Mermer Faun’da doğa tanrısını konu almıştır.

Alberto Moravia

Modern İtalyan yazarları arasında öne çıkan sanatçı Racconti Romani, La Romana, La Ciociara, Gli Indifferenti ve La Noia’da Roma’yı konu almıştır.

Lord Byron

Lord Byron
Lord Byron

Kimi zaman bir şovalye gibi yaşamayı seçen son romantik şair, tarzıyla çok beğenilmektedir. Shelly ve diğer dostlarıyla birlikte İtalya’da yıllar geçiren yazar, Childe Harold’ın Kutsal Yolculuğu ve Don Juan gibi eserlerinde kentteki deneyimlerinden yararlanmıştır.

Edward Gibbon

Edward Gibbon
Edward Gibbon

İngiliz parlamenter Gibbon, 1764 yılında Forum’a gelir gelmez, “Romulus’un ayakta durduğu, Tullius’un konuşma yaptığı ve Caesar’ın düştüğü bu yerler, gözümün önünde bir bir canlandı” diyerek ne kadar etkilendiğini anlatmıştır. Daha sonra Roma tarihini kaleme alan Gibbon, Roma İmparatorluğunun Gerilemesi ve Düşüşü’nü 1788 yılında tamamlamıştır.

Gore Vidal

Verimli Amerikalı yazar, uzun süreler Roma’da ve Napoli’nin güneyindeki Ravello’da yaşamıştır. Sanatçının Roma deneyimleri Paris’in Yargısı ile Julian’da ve anılarını kaleme aldığı Palimpsest’te bütün canlılığıyla görülebilir.

Mark Twain

Mark Twain
Mark Twain

Amerikalı yazar Büyük Tur boyunca bu ebedi kette fazla zaman geçirmemiş olmasına karşın, eleştirel izlenimlerini kaleme aldığı Yurtdışındaki Masumlar en çok alıntı yapılan eserlerinden biridir.

Percy Bysshe Shelley

Percy Bysshe Shelley
Percy Bysshe Shelley

1818 yılından sonra karısıyla birlikte İtalya’da yaşayan ingiliz şair, Pisa yakınlarında boğulmuştu. Sık sık Roma’ya gelen sanatçı, The Cenci’de Roma patrici ailesinden Beatrice Cenci’nin skandallarla dolu yaşamını konu almıştır.

Klasik Yazarlar ve Roma

Plautus

Plautus’un yanlışlıklardan kaynaklanan komedileri Shakespeare’e esin vermiştir.

Caesar

General, diktatör ve yazar. Galya çarpışmalarını De Bello Gallico’da, Pompeius’la savaşını da İç Savaş’ta anlatmıştır.

Cicero

Büyük Hatip ve sadık Cumhuriyetçi. Konuşmalarıyla Roma siyasi yaşamına yön vermiştir.

Vergilius

Şair. Aeneis destanında Roma’nın temellerini Troya Savaşı kadar gerilere dayandırmıştır.

Ovidius

Büyük Klasik şair. Dönüşümler’inde pek çok Roma söylenini konu almıştır. Ars Amatoria’da kadınların baştan çıkarılacağını anlattığı için zindana atılmıştır.

Tacitus

Tacitus Yıllıklar ve Tarihler’de Roma’nın erken imparatorluk tarihini; Agricola’nın Hayatı’nda da kayınperinin kariyerini anlatmıştır.

Luvenalis

Hicvi Romalılar keşfetmiştir. Luvenalis şiirlerinde bu sanatın en güzel örneklerini vermiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here