Roma Forumu

Roma Forum'u, Roma Forumu hakkında bilgi

Forum’un merkezinde, yıl boyunca buraya bırakılmış taze çiçeklerle canlanan mütevazı bir anıt yer alır. Lulius Caesar’a adanmış olan tapınak, İ.Ö. 1. yüzyılda Augustus tarafından yaptırılmıştır. Çiçekler, Caesar’ın yakıldığı yere bırakılır.

Roma Forumu hakkında detaylı bilgi ve Roma Forumu gezi rehberi için tıklayın.

Pantheon

pantheon-italyagezicom

Bütün tanrılara adanmış bu tapınağa gelen inananlar, dik bir merdivenden yukarı çıkarlardı. Ancak 2. yüzyıldan sonra sokak seviyesi yükselmiştir. Bugünkü yapı, İ.Ö. 1. yüzyıldan kalma ilk tapınak yıkıldıktan sonra Hadrianus tarafından yapılmıştır.

Pantheon hakkında daha detaylı bilgi ve Pantheon rehberi için tıklayın.

İmparatorluk Forası ve Colosseum

Colosseum

İmparatorluk Forası: Çok geniş bir alana yayılmış olan görkemli antik kalıntıların en etkiliyeci ve büyük yapısı, 2. yüzyıldan kalma Venüs ve Roma tapınağıdır. Tapınağın sütunları Forum ile Colosseum arasındaki bir tepenin üzerinde ihtişamla yükselir. Tapınağın tasarımı mimariye meraklı imparator Hadrianus’a aittir. Büyük mimar Apollodoros bu tapınağın mimarisine yönelttiği estetik eleştirilerin bedelini canıyla ödemiştir.

Colosseum: Devasa amfiteatrların inşa edilmesi işindeki ağır yükü, Kudüs kentindeki ayaklanmanın bastırılmasının ardından Roma’ya getirilen köleler çekmiştir. Bu yapı tasarımı, daha sonra inşa edilen spor stadyumları için de örnek olmuştur.

Colosseum ve İmparatorluk Forası hakkında bilgi ve rehber için tıklayın.

Diocletianus Hamamları

İ.S. 3. yüzyıldan kalma devasa kompleksin büyük bölümü, bugün güzel bir müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Burada, altık varakları ve boyası hala görülebilen mermer Mithra heykeli dikkate değer. Michelangelo’nun eseri olan güzel revaklar antik heykellerle donatılmıştır.

Marcus Aurelius Sütunu

İ.S. 2. Yüzyılda Tuna nehri boyunca yapılan fetihlere adanmış olan sütun, 30 metre yüksekliğindedir ve 28 mermer silindirden oluşur. 20 panoluk rölyeflerde, Germen ve Sarmatia savaşından sahneler betimlenmiştir. Bir zamanlar, imparatorun ve karısının heykeliyle taçlandırılan sütunun tepesine, 1589 yılından sonra Aziz Paulus’un heykeli yerleştirilmiştir.

Neron’un Altın Evi

Çılgın imparatorun evinin odaları 1400’lerin sonunda keşfedildiğinde, herkes gizli mağaralar bulundu sanmıştı. Nihayetinde, Rafaello gibi Rönesans sanatçılarının da hayran kalarak benzerlerini ürettikleri duvarlardaki süslemelere verilen “grotesk” tanımı buradan gelir.

Grotto “mağara” demektir

Neron’un Altın Evi İmparatorluk Forası’nın içinde bulunmaktadır. Detaylı bilgi için tıklayın.

Largo di Torre Argentina

1920’lerde gün ışığına çıkarılan, Cumhuriyet dönemi dört tapınak, kuzey uçtaki portikonun sütunlarıyla birlikte tek başlarına dururlar. Bir tanesinin arkasında, halkın kullanımına ayrılmış tuvaletlerin atık su sistemi görülebilr, diğerlerinin arkasında ise, Pompeius Tiyatrosu Curia’sının yumuşak tüf blokları vardır. Caesar, İ.Ö. 15 Mart 44’te burada öldürülmüştür.

Marcellus Tiyatrosu

İ.Ö. 23 yılında Augustus tarafından açılan tiyatro, imparatorun, 19 yaşında hayatını yitiren yeğeni ve damadı Marcellus’a adanmıştı. Bir zamanlar 20.000 izleyici alabilin o günkü devasa yapıdan geriye fazla bir şey kalmamıştır, kalanlar da daha sonraki yıllarda Rönesans palazzolarının ve şatolarının yapımında kullanılmıştır.

 

Ünlü İmparatorlar

roma-imparatorlari

1- Augustus

Roma’nın ilk ve en parlak imparatoru İ.Ö 31, İ.S. 13 tarihlerinde yaşamıştır. 17 yıllık iç savaşın ardından kente huzur ve barış getirmiştir.

2- Neron

Aşırılıklarıyla ünlü imparator. (İ.S. 54-68). Merkaları arasında tanınmış bir şarkıcı olmak da varmış.

3- Vespasianus

İç savaşı ve Yahudi isyanını bastıran imparator. Colosseum yapım çalışmalarını başlatmıştır.

4- Traianus

Köklü bir devlet adamları ve generaller soyundan gelen imparator. Ülkesini en geniş sınırlarına ulaştırdı.

5- Hadrianus

Bayındırlığa ve yolculuklara önem veren imparator. Yunan ideallerini canlandırmıştır.

6- Marcus Aurelius

Platoncu ideallere göre Roma’nın görüp görebileceği filozof-krala en yakın imparatorudur.

7- Septimius Severus

İç savaştan sonra ülkeye dirlik getirmiş, kültürel yaşamı canlandırmış ve ardında dillere destan mimari eserler bırakmıştır.

8- Diocletianus

Birkaç imparatorun bir arada hükmettiği bir idare kuran Diocletianus, hristiyanları katletmiştir.

9- Constantinus

Constantinus hristiyanlığı resmi devlet dini kabul etmiş ve başkanti Konstantinopolis’e taşımıştır. Bugünkü İstanbul’a.

10- Romulus Augustulus

Son imparator germen savaşçı Odoacer tarafından tahtan indirilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here