Kuzey İtalya’da bulunan Toskana bölgesini başkenti Floransa, birbirinden güzel ve görkemli eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle de şehrin içinden geçen Arno nehri sayesinde Floransa, güzelliğini korumaya devam eder. Avrupa’nın önemli ticaret merkezlerinden biri olması nedeniyle de harika mimarisi, tarihi yapıları ve sosyal yaşamıyla daima turistlerin ilgisini çekmiştir. Floransa Gezilecek Yerler olarak Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Piazzale Michelangelo, Piazza della Repubblica,Piazza del Duomo ve Giotto’nun Çan Kulesi bölgede çok önemli bir yere sahiptir.

M.Ö 59 yılında Sezar’ın ordusundan emekliye ayrılan askerler, Arno nehrinin kıyısına gelerek verimli toprakları geliştirmeye başlıyor. O dönemlerde Floransa’nın adı Florentina olarak anılıyor. Çok köklü bir yapıya sahip olan bu şehrin en ihtişamlı zamanları ise ‘Medici Ailesi’nin bölgeye hakim olmasından sonra başlıyor. Floransa altın çağını yaşarken Leonardo da Vinci, Michelangelo ve Botticelli’nin de aralarında bulunduğu sanatçılar her zaman desteklenmiştir.

Santa Maria del Fiore olarak da bilinen Piazza del Duomo, Türkçe karşılığı olarak Duomo meydana olarak bilinir. 1296 yılında inşa edilmiş bir katedral olan Floransa katedralinin bulunduğu alandır. Burada geç gotik üslup özellikleriyle tasarlanmış olan farklı binalar ve Romanın çok eski yapılarına da rastlayabilirsiniz. Bu meydanda ayrıca Duomo Floransa Katedrali de bulunmaktadır. 150 yılda yapılan ünlü eser, büyük kubbesiyle Floransa’nın en yüksek yapısıdır. Turistler için giriş ücretsizdir.

Piazza del Duomo Meydanı turistlerin fazlasıyla uğradığı bir meydan ve her zaman kalabalık olan yapısıyla dikkat çekiyor. Bu özelliği ile birlikte de tam bir turizm merkezi olmayı hak ediyor. Meydanın çevresinde birçok cafe ve restoranın yanında otellerde yer almaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen turistler, bu meydanı doldurarak çok güzel görüntüler ortaya çıkarabilmektedir.

Meydanda yer alan en eski yapıt olan katedral geniş kubbeleri, mimari yapısı ve kubbe freskleri itibariyle çok dikkat çekiyor. Ayrıca Piazza del Duomo’da bulunan Basilica di Santa Maria del Fiore ve  Aziz Giovanni Vaftizhanesi de görülmeye değer yapılardan. Bu bölgedeki mimari eserler tamamen Rönesans dönemini yaşatmaya devam ediyor.

Piazza del Duomo Meydanı Haritası

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here