Sanat dolu Floransa, gerçek anlamda çok güzel mimari yapılara ve gezilecek yerlere sahiptir. İtalya turları arasında Floransa’nın ayrı bir önemi vardır. Çünkü buradaki tüm noktaları gezip görmek ve özellikle de tarihi yapıları ziyaret etmek için her yıl milyonlarca turist bölgeye ulaşır. İtalya’da Rönesans’ın doğduğu yer olarak bilinen ve dünyanın en önemli sanatçılarının yetiştiği sanat şehri Floransa, birbirinden etkileyici müzeleri ve sanat eserlerinin yanı sıra masalsı görünümüyle dikkat çekmeye devam ediyor.

Kültürel mirası sayesinde Avrupa’nın önemli ticaret merkezi haline gelen Floransa, romantik bir şehir olarak bilinir. Akdeniz iklimine sahip olan bölge kış aylarında da gezilebilmektedir. Floransa Gezilecek Yerler arasında Piazza del Duomo, Giotto’nun Çan Kulesi, Piazza della Repubblica, Aziz Giovanni Vaftizhanesi ve Piazzale Michelangelo bulunuyor. Şimdi sizlere Giotto’nun Çan Kulesi hakkında tüm detayları sunuyor olacağız.

Giotto’nun Çan Kulesi

Kulenin mimari Giotto, İtalyan bir mimar ve ressamdır. Doğum yeri Floransa’dır. Kutsal konuları doğal bir şekilde resmeden ünlü ressam, Rönesans sanatının hazırlık devresinde yaşamış ve birbirinden farklı eserlerle Floransa’nın masal şehri olmasını sağlamıştır. Floransa katedraline yaydığı gerçekçi eserleri sayesinde kendisinden sonraki ressamları da etkilemiştir. Bu anlamda kutsal konuları hem resim sanatına hem de mimariye dökebilen Giotto, Floransa’nın gelişimine ışık tutan çok önemli şahsiyetlerden biri olarak Çan kulesini de inşa etmiştir.

Giotto’nun Çan Kulesi, Floransa katedralinin hemen yanındadır. 85 metre yüksekliğe sahip olan bu kulenin tepesinden tüm Floransa seyredilebilir. Ayrıca 414 basamaktan oluştuğu için kuleye çıkmak pek de kolay değildir. Katedralden bağımsız olan Giotto’nun Çan Kulesi, 1331-1355 yılları arasında inşa edilmiştir. Ayrıca ‘Gotik Mimari’ ile dizayn edilmiş ve çok muazzam bir manzaranın seyri için Floransa’nın en ideal merkezi haline gelmiştir.

1359 yılında tamamlanan bu kuleden seyir terasına çıktığınızda, tüm Floransa’yı izleyebilirsiniz. Giriş ücretli. Ayrıca kulede herhangi bir asansör yok ve 414 basamağı yürüyerek çıkmanız gerekecektir. Floransa’yı kuş bakışı görmek isteyenlerin tercihi olan çan kulesi her yıl milyonlarca turistin ziyaretine şahitlik etmeye devam etmektedir.

Giotto’nun Çan Kulesi Haritada Yeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here