İtalya, Avrupa’da akdeniz ikliminde yer alır. Tarihi ile büyüleyici bir ülkedir. Pek çok şehri gezmeye, görmeye değerdir. Sadece turistik amaçlı değil, iş dünyasında da önemli bir yere sahiptir. İtalya, özellikle modanın kalbidir.

İtalya Fuar Merkezi Milano hem tarihsel hem ticari olarak en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. Pek çok büyük fuara ev sahipliği yapar.

İtalya insanı güneye indikçe sıcak kanlı hemen anlaşılabilecek güler yüzlü insanlardır, ancak kuzeye doğru Avrupa’nın genel soğukluğuna bürünür yaşayanlar.

Gezmek için çok doğru bir yer olduğunu söyleyebilirim… Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sıcak kanlı insanların olduğu yer İtalya.. Rönesansın doğum yeri…

İtalya ülkemize göre çok pahalı bir ülke. Eğer sınırlı bir bütçe ile gidiyorsanız tekstil alışverişi yapmanızı çok önermeyiz… Ancak büyük indirimlerin olduğu zamana denk gelirseniz işte o zaman çok cüzi rakamlara Gucci, D&G gibi markaların ürünlerini satın alabilirsiniz. Sezon fiyatları çok yüksek olduğundan cep yakabilir.

İtalya’da gezilecek şehirleri sizler için hazırladık.. Detaylarına sitemizden ulaşabilirsiniz.. Nerelerde kahve içilir? Nereleri gezmeniz gerekir? Seçip gezmek size kalıyor 🙂

  • Roma
  • Floransa
  • Venedik
  • Napoli
  • Pisa
  • Milano
  • Sorrento
  • Capri
  • Vatikan

İtalya Hakkında Genel Bilgi

İtalyan Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da, büyük ölçüde İtalya Yarımadası üzerinde yer alan bir ülke. Akdeniz’in en büyük iki adası Sicilya ve Sardinya da İtalyan topraklarıdır. Kuzeyde Alplerbölgesinde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya’yla kara sınırı vardır. Bağımsız iki Avrupa ülkesi olan Vatikan ve San Marino da İtalya’nın yarımadadaki toprakları içine sıkışmış enklav (bir başka ülkeyle tümüyle kuşatılmış) ülkelerdir. Campione d’Italia bölgesiyse İtalya’nın İsviçre içinde kalan bir eksklavıdır (ana topraklardan ayrı mülkiyet).

Yüzyıllar boyunca çok çeşitli Avrupa uygarlıklarına ev sahipliği yapmıştır. Etrüskler ve Antik Romalıların İtalya topraklarını kendilerine yurt edinmelerinin yanı sıra, Rönesans hareketi de İtalya’nın Toskana bölgesinde doğmuş ve tüm Avrupa’ya buradan yayılmıştır. İtalya’nın başkenti Roma, yüzyıllar boyunca Batı uygarlığının merkezi olmuş, mimaride barok üslûbunun doğuşuna tanıklık etmiş ve eskiden beriKatolik Kilisesi’nin merkezi olmuştur.

Günümüzde İtalya, demokrasi ile yönetilmekte olan bir cumhuriyettir ve ülkelerin kişibaşına nominal gayrisafi yurtiçi hasıla sıralamasında yirminci,[5] insanî gelişme endeksi sıralamasında yirminci, yaşam kalitesi endeksinde sekizinci sırada yer alan gelişmiş bir ülkedir. İtalya, 1957 yılında başkent Roma’da imzalanan Roma Antlaşması’yla kurulan Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerindendir. Yedinci en büyük gayri safi yurtiçi hasılasıyla G8 Zirveleri’nin, NATO’nun, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün,Avrupa Konseyi’nin, Batı Avrupa Birliği’nin ve Schengen Antlaşması’nın da katılımcılarındandır. 1 Ocak 2007 tarihinde sürekli üye sıfatı olmaksızın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde iki yıllık sürecek üyelik dönemine başlamıştır.

kaynak: wikipedia

İtalya Haritası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here